niedziela, 31 marca 2019

Warsztaty dla nauczycieli - relacja

 Pod linkiem:  http://rozwinskrzydlajakorzel.blogspot.com/p/wydarzenia-fotogaleria.html

It is Easter


Scenariusz zajęć otwartych dla dzieci z ich rodzicami

Temat: It is Easter
Czas: 15- 20 minut  ( bez Arts and Crafts)
Grupa wiekowa: 3-4 latki

Materiały:
- flashcards: króliczek wielkanocny, kurczaczek, jajka, koszyczek,
- przedmioty: dla każdego dziecka jajko, obręcze oraz ewentualnie kurczaczki
- inne: odtwarzacz CD, kleje

Piosenki:„Good morning”, „Bye bye good bye”, “ Easter Bunny”, “Sleeping bunny”
Linki do piosenki “Easter Bunny” : https://www.youtube.com/watch?v=CzYplxl_RAc
Link do piosenki Sleeping Bunnies: https://www.youtube.com/watch?v=E48VnTqEDec
Słownictwo: Easter bunny, Easter eggs, basket, chicks, Easter palm
Słownictwo do utrwalenia: head, knees, ear,
Cele operacyjne:
Dziecko:
- poznaje słownictwo związane z Wielkanocą
- powtarza słowa i naśladuje za nauczycielem ruchy zw. z daną rzeczą
- śpiewa piosenkę i inscenizuje ją ruchem
- bierze aktywny udział w zabawach ruchowych 

Metody pracy
Metoda TPR                 Audiolingwialna

Techniki
1.      Towarzyszące słuchaniu: wskazywanie obrazka , pantomima,
2.      Towarzyszące mówieniu: zgadywanka obrazkowa

Formy pracy:   Praca zbiorowa                Praca indywidualna

Przebieg zajęć:
1.      Introduction:
Powitanie wszystkich uczestników zajęć, zaśpiewanie piosenki na powitanie „Good Morning”

2.      Presentation:
Nauczyciel pokazuje obrazki wielkanocne a dzieci powtarzają za nauczycielem poszczególne słowa. Następnie pokazuje 1 obrazek i powtarza ponownie  jak się nazywa przedstawiona na nim rzecz, po czym podaje go dziecku z lewej strony. Dziecko które otrzymało obrazek powtarza dane słowo i przekazuje obrazek dalej aż do końca kółeczka by każde dziecko mogło dany obrazek trzymać w ręce i powiedzieć co to jest.

3.      Practice:
Piosenka - śpiewanie piosenki wraz z nauczycielem. Podczas piosenki nauczyciel na dane słowo pokazuje odpowiednie ruchy, które dzieci wykonują.

Easter Bunny hop hop hop  ( dzieci skaczą)
Make your ears go flop flop flop ( dzieci naśladują skapnięte uszka)
Hide your easter eggs around  ( dzieci udają że chowają jajka na ziemię)
in the grass and on the Grodnu
Easter bunny hop hop hop
Make your ears go flop flop flop

4.      Production
Zabawa nr 1
Nauczyciel rozdaje dzieciom obręcze. W każdym obręczu znajduje się jajko. Dzieci siedzą parami naprzeciwko siebie. Nauczyciel wypowiada słowa takie jak: head ( dzieci chwytają się za głowę) ears ( dzieci chwytają się za uszy) itd. Jednakże na hasło eggs dzieci szybko chwytają do ręki jajko, które znajduje się w środku koła. Kto pierwszy je weźmie ten wygrywa. Ten kto przegrał wykonuje głos kurczaka.
wersja nr 2 w obręczy znajduje się kilka lub wszystkie poznane słowa: np. eggs, basket, chick,

Zabawa ruchowa do piosenki „ Sleeping bunnies” – jako rozładowanie napięcia.
See the little bunnies sleeping till it’s nearly noon- dzieci kładą się na dywanie
Shall we wake them with a merry tune?
They`re so still, are they ill?
No! Wake up bunnies! 
( dzieci wstają z dywanu i skaczą)
Hop little bunnies, hop, hop, hop
Hop little bunnies, hop, hop, hop
Hop little bunnies, hop, hop, hop
Hop little bunnies, hop and stop

5.     Conclusion
Piosenka – dzieci na zakończenie śpiewają razem z nauczycielem piosenkę „Bye bye good bye”
                                                                                                                                                       
Part II Art. Craft
6.     Praca plastyczno - techniczna z rodzicami. Wykonanie przez dzieci i rodziców  palmy wielkanocnej z papieru
Flash cards


czwartek, 21 marca 2019

I Dzień Wiosny 2019

KONSPEKT ZAJĘĆ DO PROGRAMU PRZYRODNICZEGO
„Z KUBUSIEM PUCHATKIEM POZNAJĘ PRZYRODĘ”
„ I Dzień Wiosny”  gr. 3- latki „KŁAPOUSZKI”

Miejsce: ............................
Data:  21.03.2019
Temat zajęć:   I Dzień Wiosny
Autor konspektu: Agnieszka Chudzik

Cel główny:
·         Uroczyste obchodzenie  I Dnia Wiosny

Cele szczegółowe:
·        Dziecko zna zwiastuny wiosny ( krokusa, bociana, sasanke)
·        Dostrzega piękno Polskiej natury
·        Wie, które zwierzęta budzą się z zimowego snu
·        Uważnie słucha polecenia
·        Koloruje kolorowankę zgodnie z instrukcją
·        Wręcza kwiaty pani wiosny pracownikom przedszkola
·        Mówi rymowankę

Obszar edukacyjny:
I 5 uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu…
I 7 wykonuje czynności, takie jak: sprzątanie, pakowanie, trzymanie przedmiotów jedną ręką i oburącz, małych przedmiotów z wykorzystaniem odpowiednio ukształtowanych chwytów dłoni, używa chwytu pisarskiego podczas rysowania, kreślenia i pierwszych prób pisania;
II 11 dostrzega emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej.
III 1 przejawia poczucie własnej wartości jako osoby, wyraża szacunek wobec innych osób i przestrzegając tych wartości, nawiązuje relacje rówieśnicze;
III5 ocenia swoje zachowanie w kontekście podjętych czynności i zadań oraz przyjętych norm grupowych; przyjmuje, respektuje i tworzy zasady zabawy w grupie, współdziała z dziećmi w zabawie, pracach użytecznych, podczas odpoczynku;
III 8 obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
IV 2 wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy, rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach;
IV 5 odpowiada na pytania, opowiada o zdarzeniach z przedszkola, objaśnia kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych, układa historyjki obrazkowe, recytuje wierszyki, układa i rozwiązuje zagadki;
IV 7 eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki ….
IV 8 wykonuje własne eksperymenty graficzne farbą, kredką, ołówkiem, mazakiem itp., t
IV 18 posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, np. tęcza, deszcz, burza, opadanie liści z drzew, sezonowa wędrówka ptaków, kwitnienie drzew, zamarzanie wody, dotyczącymi życia zwierząt, roślin, ludzi w środowisku przyrodniczym, korzystania z dóbr przyrody, np. grzybów, owoców, ziół;

Formy pracy:     a) zbiorowa   b) indywidualna 

Metody pracy:  (wg. Cz. Kupisiewicz)

a) oparte na słowie: pogadanka, wiersz           
b) oparte na obserwacji i pomiarze: pokaz
c) oparte na działalności praktycznej: metoda zajęć praktycznych (ekspresyjna)

Materiały dydaktyczne i inne pomoce: Strój Pani Wiosny, opaska na głowę, wiersz autorski Agnieszki Chudzik „Pani Wiosna”, kwiaty: krokusy, tulipany, sasanki, obrazek bociana, kolorowanka: deszcz i słońce oraz naklejki kropelek, kredki

Wprowadzenie
Do sali wchodzi Pani Wiosna (przebrany nauczyciel) inscenizując wiersz 

"Pani Wiosna" wiersz zostanie opublikowany w miesiącu maju/ czerwcu gdyż bierze udział w konkursie poetyckim 

Nauczyciel zadaje dzieciom pytania na temat wiersza
·        Co przyniosła Pani Wiosna?
·        Kto budzi się z zimowego snu?
·        Kto przylatuje z ciepłych krajów?
Nauczyciel podsumowuje wiedzę dzieci o wiośnie zwracając uwagę na szanowanie Polskiej przyrody 

Zabawa muzyczno – ruchowa
Nauczyciel pyta dzieci czy znają piosenkę o motylku. Dzieci odpowiadają, że tak i śpiewają razem z panią Wiosną piosenkę „Fly fly a butterfly”, którą poznały już wcześniej

link do piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=jflZseWtmyI

Kolorowanka chmury i deszcz
Nauczyciel pokazuje dzieciom, że jest smutny gdyż nie wszyscy wiedzą o nadejściu wiosny po czym pyta dzieci czy pomogą mu poinformować wszystkich, że nadeszła wiosna.
Dzieci się zgadzają i otrzymują do pokolorowania zgodnie z instrukcją kolorowankę

Wręczenia kwiatów – zakończenie
Wspólny spacer po przedszkolu z emblematami wiosny oraz w przebraniach -  wręczenie pracownikom kwiatów poprzez prezentację rymowanki
„Przyszła pani wiosna i kwiaty przyniosła”






czwartek, 14 marca 2019

Ptaki egzotyczne

W dniu 13. 03. 19 odbył się kolejny Puchatkowy wieczór edukacyjno - bajkowy realizowany w ramach programu przyrodniczego "Z Kubusiem Puchatkiem poznaję przyrodę". Tym razem tematem wieczoru były ptaki egzotyczne. 
Z tej okazji gościliśmy członków stworzyszenia papug egzotycznych "Amazonka" http://amazonka.rybnik.pl/ , którzy nie tylko przywieźli ze sobą papugi egzotyczne, które mogliśmy zobaczyć ale również przekazali nam ciekawą wiedzę na ich temat. Prezesowi panu Eugeniuszowi i jego koledze serdecznie dziękujemy za wizytę i dzielenie się z nami swoim doświadczeniem w hodowli ptaków, jak również wiedzą na ich temat.




zabawa ruchowa "Papuga kolorowa"

                                                          pamiątkowe zdjęcie grupowe

 
Artykuł o wydarzeniu  - kliknij na link

środa, 13 marca 2019

Gra edukacyjna

Gra edukacyjna / pomoce dydaktyczne
Grę można wykorzystać jako grę przyrodniczą, matematyczną, logopedyczną czy też do nauki jęz. angielskiego.
Zalety gry
  • pozwala w ciekawy sposób utrwalić wiedzę, słownictwo itp.
  • rozbudza ciekawość 
  • wpływa na skupienie uwagi u dzieci
  • ćw. motorykę małą dziecka 
  • rozwija kompetencje matematyczne
  • mało kosztowna w zrobieniu 
1.
Przyjaciele biedronki
( przykład po odkręceniu nakrętki - kto jest przyjacielem biedronki)

2.
Pszczółki 
( przykład  po odkręceniu nakrętki - co pszczółki przyniosły ze sobą)

Potrzebne materiały do stworzenia gry:
  • duże nakrętki ki wraz z wieczkami 
  • karton 
  • farba, marker
  • elementy do gry 
  • kostka
1.  Przyjaciele biedronki. Dziecko rzuca kostką i liczy ile oczek wyrzuci. Następne szuka biedronki, która ma tyle samo oczek. Gdy znajdzie, nauczyciel czyta zagadkę np ( 3 oczka to zagadka z nr 3)  gdy dziecko odgadnie o jakie zwierzę, owad chodzi, może odkręcić nakrętkę i sprawdzić czy dobrze odpowiedziało. Pod zakrętkami bowiem są ukryte obrazki zwierząt.

wersja do nauki jęz. angielskiego - utrwalenie słownictwa zw. z mieszkańcami pól i łąk 
Dziecko rzuca kostką i liczy ile wyrzuciło kropek następnie szuka biedronki z taką samą ilością kropek. Otwiera zakrętkę i nazywa owada, który jest tam ukryty. U starszych dzieci można wprowadzić jeszcze zagadkę o ile znają już słownictwo.
Gra ćwiczy umiejętność liczenia oraz słownictwo zw. z owadami czy zwierzętami mieszkającymi na łące lub na polu.

2. Pszczółki ( gra sensomotoryczna, logopedyczna) - dzieci rzucają kostką patrzą ile wyrzuciły i szukają odp. numeru na pszczółkach. Następnie odkręcają i sprawdzają co pszczółka przyniosła do ula. W zabawach logopedycznych dzieci nazywają co to jest, powtarzają za panią słownictwo.


wtorek, 5 marca 2019

Warsztaty dla nauczycieli

Przedszkole nr 41 w Rybniku
 ul. Chabrowa 11   44-210 Rybnik   tel.: 32 424 08 65
serdecznie zaprasza nauczycieli wychowania
przedszkolnego na bezpłatne szkolenie seminaryjno – warsztatowe

pt. „ Dzieci i ich role czyli skutki deprywacji potrzeb u dzieci, młodzieży i dorosłych”

Prowadzone w ramach warsztatów koleżeńskich

Program
    1.   Część teoretyczna szkolenia  warsztatowo – seminaryjnego
    2.   Część praktyczna – gry i zabawy rozładowujące napięcie (agresję, złość)
    3.   Dyskusja na temat własnych doświadczeń uczestników

Termin: 28.03.2019 godzina 17.00
Przewidywany czas trwania: 2  godziny
Koszt: bezpłatne
Zapisy: obowiązuje zgłoszenie, w którym należy podać imię i nazwisko uczestnika oraz nr. przedszkola w jakim zgłaszająca się osoba pracuje. Zapisy na agnieszka.chudzik@op.pl Ilość osób ograniczona - 20 max.
Uczestników prosimy o ubranie wygodnego stroju ze względu na udział w zabawach

Uczestnicy otrzymają zaświadczenia o ukończeniu warsztatów szkoleniowych opatrzone pieczątką Przedszkola nr 41 w Rybniku. 




Szkolenie prowadzi:
mgr Agnieszka Chudzik - pedagog, pracownik socjalny, nauczyciel przedszkolny, socjoterapeutka, trener treningu psychologicznego. Autorka artykułów z zakresu wychowania oraz profilaktyki w kwartalniku "Antidotum - profilaktyka, wychowanie, zdrowie.  Absolwentka licznych szkoleń pychoedukacyjnych oraz pedagogicznych.  Posiada bogate doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą pracując jako: terapeuta, nauczyciel, pedagog, socjoterapeuta.
        
         mgr Monika Kustra - Polak  - pedagog, animator społeczno-kulturalny, pracownik socjalny, nauczyciel akademicki, kurator społeczny ds. rodzinnych i nieletnich, trener treningu psychologicznego, trener przy wielu projektach unijnych. Absolwentka licznych szkoleń trenerskich, specjalista w zakresie szkoleń z zakresu psychoedukacyjnej pracy z grupą, arteterapii oraz rozwoju osobistego. Doświadczony praktyk w pracy z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz rodzinami wieloproblemowymi.