poniedziałek, 27 maja 2019

ćw. fazy wydechu

Ćwiczenie fazy wydechu przy pomocy baloników z rękawiczek
Potrzebne materiały:

  1. Kubek jednorazowy z wyciętym otworem
  2. Słomki 
  3. Rękawiczka
Tworzymy w kubku mały otwór aby słomka weszła do kubka, na kubek natomiast nakładamy rękawiczkę 

Prezentacja ćwiczenia na fimie 

Podczas ćwiczenia bardzo ważne jest aby wdech robić nosem a wydech buzią. 







środa, 15 maja 2019

Konspekt zajęć otwartych z rodzicami "Na łące"


Konspekt zajęć otwartych z okazji Dnia Mamy

Temat: Kształtowanie umiejętności liczenia w oparciu o  zabawy muzyczno – ruchowe przy udziale rodziców 

Miejsce: 
Data:15.05.2019 
opracowanie i prowadzenie: mgr Agnieszka Chudzik

Cel główny:
Kształtowanie umiejętności liczenia
Wspólne spędzenie przez dziecko czasu z rodzicami

Cele ogólne
- kształtowanie umiejętności uważnego słuchania oraz spostrzegania
- kształtowanie umiejętności liczenia
- rozpoznawanie zwierząt i owadów żyjących na łące
- rozwijanie aktywności muzyczno – ruchowej
- rozwijanie motoryki małej

Cele operacyjne:
- rozwiązuje zagadki
- potrafi liczyć do 3 -4
- wie, jakie zwierzęta i owady żyją na łące
- bierze udział zabawach muzyczno- ruchowych z rodzicem
- wzmacnianie więzi z rodzicem
- zna kolory  
- zna  pojęcia wysoko – nisko

Formy pracy: grupowa,  zbiorowa
Metody pracy:  (wg. Cz. Kupisiewicz)
a) oparte na słowie: wiersz, opowieść
b) oparte na obserwacji i pomiarze: pokaz
c) oparte na działalności praktycznej: metoda zajęć praktycznych (ekspresyjna)
d) Metody praktyczne wg. Okoń: ćwiczebna, realizacji zadań

Pomoce: obrazki mieszkańców łąki, kleje, bibuła, mazaki, 4 pudełka
Płyty z piosenkami: „jesteśmy żaby” aby, „Biedroneczka”, „Pszczółka Maja”, Wiatrak matematyczny,

Przebieg zajęć:
Nauczyciel zaprasza dzieci i rodziców na łąkę ( na dywan) po czym informuje ich, że dzisiaj odwiedzimy łąkę, zobaczymy oraz policzymy ich mieszkańców

ZADANIE  1 „Biedronka”
a)     Rozwiązanie zagadki
Wysyłają ją do nieba,
po kawałek chleba.
b)      liczenie kropek na sukience biedronki ( biedronka znajdowała się w kopercie)
c)     Piosenka: Biedroneczko
1)     Opcja 1 – zabawy ruchowo – naśladowcze w kole
2)     Opcja 2 z wiatrakiem
Podczas zabawy przy muzyce nauczyciel wybieram 2 rodziców i 2 dzieci, które fruwają sobie  ale na refren szybko stoją na czerwonej szarfie i skaczą

ZADANIE NR  2 „Żaby”.
a)     Zagadka
Skaczą po łące, pływają w wodzie,
żyją z bocianem w ciągłej niezgodzie. 
b)     Liczenie żab
c)     Piosenka ruchowo – naśladowcza : "Jesteśmy żaby aby"
Podczas zabawy przy muzyce nauczyciel wybiera 3 rodziców z ich dziećmi. Osoby te spacerują sobie po szarfach podczas śpiewania piosenki. Na hasło i się chowamy gdzie jest bociek szybko szukają szarfy koloru zielonego i siadają na niej

ZADANIE NR  3 „Motyle”
a)     Zagadka:
On, kiedy tylko budzi się słońce
z kwiatka na kwiatek lata po łące,
by wszystkich, którzy są w okolicy
barwą skrzydełek swoich zachwycić

b)     Liczenie motyli
c)     Piosenka: "Fly Fly Fly a butterfly"

ZADANIE NR 4 . Pszczoła
a)     Zagadka
Latem krążę, ile sił,
zbieram z kwiatów złoty pył.

b) liczenie pszczół 
c) Piosenka: "Pszczółka Maja
Zabawa muzyczno – ruchowa w kole

Podsumowanie:
Gra przy muzyce
a)     Nauczyciel przekazuje w kole pogniecioną kartkę, która przekazywana jest z rąk do rąk w trakcie muzyki gdy muzyka ucichnie osoba, która trzyma kartkę otwiera ją i pokazuje całej grupie. Dzieci mówią co jest na kartce oraz ile ich tego  jest

b) Nauczyciel zadaje pytania dzieciom
- jakie owady żyły na łące i ile ich było

Część 2
Tworzenie wspólnej pracy plastycznej z rodzicami
„Łąka w maju -
Ćw. grafomotoryczne połączone z wyklejaniem kuleczek z bibuły kwiatów


wtorek, 7 maja 2019

Nieco z kuferka dla rodziców

Najgorszą rzeczą, jaką rodzic może powiedzieć swojemu dziecku, to to, że do niczego się nie nadaje. Dziecko dorastające w poczuciu takiego przekonania w końcu uwierzy swoim rodzicom, ze tak jest bo im ufa. A przecież rodzic, którego dziecko tak idealizuje, nie może go okłamać. Konsekwencją tego stanu rzeczy staje sie pojawienie w przyszłości trudności, które dla niejednego stają się bagażem całego jego życia. Dzieci takie można porównać do orłów ze złamanymi skrzydłami albowiem nawet jak je wyleczą to już nie poszybują wysoko. Raz złamane skrzydło lubi o sobie przypominać. Więc, rodzicu jeśli chcesz zniszczyć życie swojego dziecka mów mu, że do niczego się nie nadaje. Jeśli chcesz by było orłem, który met. prób i błędów będzie uczył się szybować wysoko zawsze wspieraj go i daj mu odczuć, że ważne są próby a nie efekt 


sobota, 4 maja 2019

Nowy sukces dzieci

W książce Pokłosia IX Międzynarodowego Konkursu Jednego Wiersza o puchar Wydawnictwa Macieja Apostoła ukazała się publikacja ( okładka) - rysunki dzieci z mojej placówki. Książka ma zasięg międzynarodowy dlatego tym większe wyróżnienie dla naszych dzieci ale i placówki