Scenariusz zajęć – dzieci 3-4 letnie
Temat: Co
robi krawcowa a co ekspedientka
Miejsce: ...............................................
Data: ..........................................
Opracowanie: Agnieszka Chudzik
Obszary
z podstawy programowej:
·
Kształtowanie umiejętności
społecznych dzieci: zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych
3.1
·
Wychowanie rodzinne,
obywatelskie i patriotyczne 15.1
·
Kształtowanie gotowości do nauki czytania i
pisania 14.3, 14.5, 14.6
·
Cele
(zgodnie z podstawą programową):
·
Wspomaganie dzieci w
rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych
im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji.
- Budowanie dziecięcej
wiedzy o świecie społecznym i technicznym
- Zapewnienie dzieciom lepszych
szans edukacyjnych poprzz wspieranie ich ciekawości, aktywności i
samodzielności, a także kształtowanie tych wiadomości i umiejętności,
które są ważne w edukacji szkolnej
- Rozwijanie umiejętności społecznych dzieci.
Cel ogólne: Zapoznanie z zawodem krawcowej oraz ekspedientki
Cele szczegółowe:
·
Zdobycie wiedzy na temat zawodu krawcowej oraz ekspedientki
Ø Wie, na czym polega praca krawcowej oraz ekspedientki
·
Poznanie narzędzi używanych przez krawcową oraz rzeczy i
produktów sprzedawanych w sklepie
Ø
Wie i nazywa przedmioty użwane przez krawcową a także
wie, co sprzedaje ekspedientka
·
Rozwijanie zdolności plastycznych oraz kreatywności
Ø
wie, jak można ozdobić materiał – tworzy wzory, rozwija
kreatywność
·
Rozwijanie mowy, myślenia oraz słownictwa
Ø
Wie, co oznacza słowo: gałganek, szpulka, paragon
Ø
Wie, jak zasylabizować słowo:gałganek, krawcowa
·
Rozwijanie poczucia bezpieczeństwa u dzieci
Ø wie,
że nie wolno mu samodzielnie bawić się ostrymi rzeczami
·
Rozwijanie spostrzegawczości
·
Wie, które rzeczy należą do krawcowej a które do
ekspedientki
Formy pracy:
indywidualna oraz grupowa
Metody
pracy: (wg. Cz.
Kupisiewicz)
a)oparte
na słowie: opowiadanie, pogadanka
b) oparte
na obserwacji i pomiarze: pokaz
c)oparte
na działalności praktycznej: metoda zajęć praktycznych (ekspresyjna)
Materiały: obrazki krawcowej, ekspedientki, farby, narzędzia potrzebne
do szycia: miara krawiecka, nici, igła, nożyczki, różnego rodzaju materiały,
rzeczy różnego rodzaju, które sprzedaje
ekspedientka, skrzynka tajemniczości
Przebieg:
1. Powitanie piosenką
"Wszyscy
są witam was zaczynamy bo już czas jestem ja jesteś ty raz dwa trzy"
2. Krótkie
wprowadzenie:
Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie, jakie
zawody przedstawione są na tablicy a
następnie informuje dzieci o tym, że na dzisiejszych zajęciach poznają zawód
krawcowej oraz ekspedientki
3.
Przeczytanie dzieciom wiersza H. Ożogowskiej pt. "Krawcowa"
Kto sukienkę
uszył Hani? ma
szufladę pełną nitek,
Kto
przerobił ten kaftanik? szpilek, igieł i szpuleczek.
Kto paltocik
zreperował?
Nożyczkami ciachu! ciachu!
Wiemy!
Wiemy! To krawcowa! Na maszynie tur, tur, tur!
Ma dwie ręce
pracowite, Chodźmy
do niej, dostaniemy
ma żelazko, naparsteczek, pstrych gałganów cały
wór!
Rozmowa na
temat wiersza porównywanie zawodów
Nauczyciel
wyjaśnia niezrozumiałe słowa, np.: kaftanik, paltocik, pstre gałganki,
paragon
– Co robi krawcowa a co robi
ekspedientka (opis na podstawie obrazka)?
– Jakich
narzędzi potrzebuje krawcowa do pracy? ( na podstawie wiersza oraz obrazka )
– Co nam daje krawcowa a co daje ekspedientka
?
- przypomnienie o zasadach bezpiecznego
posługiwania się narzędziami tj. nożyczkami
4. Ćwiczenia
klasyfikacyjne
Każde
dziecko wyciąga ze skrzynki tajemności 1 przedmiot. Natępnie wszystie dzieci spośród
zaprezentowanych przyborów wskazują te, którymi posługuje się w pracy krawcowa.
5. Rozmowa
na temat prezentowanych przez nauczyciela materiałów: ich koloru, miękkości itp. -
wskazywanie różnic, określanie struktury materiału (miękkości)
6.Zakończenie
Materiał dla krawcowej - zabawa plastyczna
Dzieci otrzymują kawałek jedno kolorowego
materiału i rysują na nim swoje projekty - dowolne wzory aby następnie
przekazać go krawcowej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz