Prawa Dziecka

KONSPEKT ZAJĘĆ DLA DZIECI PRZEDSZKOLNYCH INSPIROWANY BAJKĄ O KUBUSIU PUCHATKU STWORZONY NA KONKURS  
"BAJKA I LEGENDA ŚWIATA W ŻYCIE NAM SIĘ WPLATA" 
                        pod patronatem MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ
                                                                                 
Grupa 4-5 latki
Miejsce: ..............................
Prowadzący ........................

Temat zajęć: W stumilowym lesie
Cel główny: Poznanie przez dzieci praw dziecka
Cele operacyjne:
  • Wie, jakie prawa mają bohaterowie bajki "Kubuś Puchatek"
  • Poznaje swoje prawa: prawo do radości, smutku, zabawy, bezpieczeństwa , miłości, prawo do proszenia o pomoc, do wyrażania własnego zdania oraz prawo do spokojnego snu
  • Wie, że każde dziecko ma takie same prawa, jak ono
  • Wyraża swoje zdanie
  • Aktywnie uczestniczy w zajęciach
  • Rozpoznaje i nazywa prawa dziecka

Pomoce:
  • Postacie przedstawiające: Kubusia Puchatka, sowę, królika, prosiaczka, kłapouchego, kangurka,
  • Pacynka przedstawiająca postać Krzysia zrobiona z kolorowanki
  • Obrazki przedstawiające prawa dzieci: prawo do prawo do radości, smutku, zabawy, bezpieczeństwa i miłości, prawo do proszenia o pomoc, do wyrażania własnego zdania oraz prawo do spokojnego snu
  • Obrazek drzewa
  • Wiersz pt. "Nasze Prawa" autorstwa Reginy Sobik ( regionalnej poetki z Jankowic Rybnickich)
  • emblematy  oraz kolorowanki do tego
ü  prawo do radości: buzia wesoła
ü  prawo do smutku: buzia smutna:
ü  prawo do proszenia o pomoc: dłoń
ü  prawo do wyrażania własnego zdania: usta
ü  prawo do bezpieczeństwa i miłości: serce
ü  prawo do spokojnego snu - łóżko
ü  prawo do zabawy: piłka
  • Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
  • Metody pracy: czynna, zadań stawianych dziecka, naśladowcza
  • "Jestem przedszkolaczkiem" piosenka wg. płyty wyd. Mac "Odkrywam Siebie" - 3 latki 2014
  •  

1. Przebieg zajęć:
Nauczycielka serdecznie wita dzieci i proponuje na powitanie wspólne zaśpiewanie piosenki z pokazywaniem ruchów "Wszyscy są witam was" Dzieci ustawiają się w kole i śpiewają piosenkę

Piosenka
Czynności ruchowe
Wszyscy są witam was
Zaczynamy bo już czas
Jestem ja, jesteś Ty
Raz, dwa, trzy  x/3
-dzieci maszerują po kole

-zatrzymują się  i wskazują na siebie oraz na kolegę
-pokazują na palcach 1,2,3

melodia piosenki dostępna na stronie: http://chomikuj.pl/galinamalina/Terapia+muzyk*c4*85/Piosenki+powitalne
2. Dzieci zajmują miejsca na dywanie wokół  nauczycielki. Nauczycielka informuje dzieci, że dzisiaj przybędzie do nich niezwykły gość. Tym gościem jest Krzyś z bajki o "Kubusiu Puchatku". Następnie nauczycielka zadaje dzieciom kilka pytań.
  1. "Ko zna bajkę o Kubusiu Puchatku"
  2. "Kto w niej występuje"
  3. "Kto lubi tę bajkę" itp.

3. Dzieci siedzą na dywanie. Nauczycielka wygląda za drzwi i zaprasza Krzysia (pacynkę) do sali. Dzieci oraz Krzyś witają się słowami "Dzień Dobry", po czym Krzyś informuje dzieci, że chciałaby im opowiedzieć o prawach dziecka a następnie zadaje dzieciom pytanie "czy ktoś wie, co to są prawa dziecka"?
Dzieci podają swoje propozycje odpowiedzi. Krzyś wyjaśnia dzieciom, co to są prawa dziecka oraz informuje, że jego przyjaciele także, mają takie prawa. Następnie Krzyś inscenizuje dzieciom wiersz pt. "Nasze prawa" - autorki R. Sobik

"Nasze prawa"
Jestem sobie mały Krzyś
chcę Wam opowiedzieć dziś
o zwierzątkach i ich prawach
o smutkach i zabawach

Tygrys z bajki o Puchatku
nie tym o misiu Uszatku
ma prawo do zabawy
sam chce załatwiać swe sprawy

Bardzo mądra Pani sowa
o której tu będzie mowa
Lubi  bajki do czytania
Bo ma prawo do własnego zdania

A Kangurek wniebowzięty
radosny i uśmiechnięty
uśmiech jego jak słoneczko
będzie cieszył każde dziecko

Prosiaczek chce być bezpieczny
no bo przecież bardzo grzeczny
obojętność wciąż go złości
bo ma prawo do miłości

Królik jak każde stworzenie
swoją pracę chce mieć w cenie
po trudnym i ciężkim dniu
ma prawo do chwili snu

Kłapouch zaś wiecznie smutny
narzeka że los okrutny
i też prawo ma do tego
by być smutaskiem dla  każdego

Puchatek o pomoc prosi
brak słodyczy ciężko znosi
jakie będą tego skutki
kiedy rozum ma malutki

I to też jest prawo jego
Choć niezrozumiałe dla niego
Moi drodzy  każdy z nas mówi
dziecka prawem to co lubi

Gdzie dziecko ma swoje prawa
tam miłość radość zabawa
tam się cieszą i radują
wspólnie uczą  i szanują

Nie ważne czyje to dzieci
słonko jednakowo świeci
dla tych z bajek i z przedszkola
z podwórka lasu i pola
R.SOBIK

4. Po przeczytaniu wiersza Krzyś zadaje dzieciom pytania:
  • Kto pamięta o czym była mowa w wierszu?
  • jakie prawa mają moi przyjaciele ze stumilowego lasu?
  • Jak myślicie czy prawa te są im potrzebne  itp. ?
  • Dzieci podają propozycje swoich odpowiedzi. Następnie Krzyś wyjaśnia dzieciom, że prawa te, ma każdy z nas, nie tylko zwierzątka ale również dzieci, po czym przypomina i wyjaśnia prawa dziecka (prawo do radości, smutku, zabawy, bezpieczeństwa, i miłości, prawo do proszenia o pomoc, do wyrażania własnego zdania oraz prawo do spokojnego snu)

5. Krzyś razem z nauczycielką proponuje dzieciom wspólną zabawę ruchową przypominając, że każdy z nas ma prawo do zabawy. Dzieci tworzą kółeczko. Stojąc w kole, naśladują ruchy wykonywane przez nauczyciela śpiewającego jednocześnie piosenkę.

Piosenka "Jestem przedszkolaczkiem"
wg. płyty wyd. Mac Odkrywam siebie - 3 latki
Czynności ruchowe dziecka
JESTEM PRZEDSZOKACZKIEM
Ty masz lalkę, ja mam misia,
nimi się bawimy dzisiaj

Ref.: Hop, hop, hop,
tralala,
każdy swą zabawkę ma. (2 razy refren)
II. Razem z panią w naszej sali
tańczą przedszkolacy mali.
Ref.: Hop, hop, hop…
III. Kolorowe kredki mamy, naśladują rysowanie,
więc rysować zaczynamy.
Ref.: Hop,

-pokazuje ręką na kolegę znad przeciwka
-pokazuje rękoma usypianie misia

-wykonuje podskok
-wykonuje oklaski
-wykonuje obrót wokół siebie

- pokazuje na nauczyciela
- pokazuje dłońmi małego przedszkolaka

- wykonuje w powietrzu ruchy malowania kredkami


6. Następnie nauczycielka proponuje dzieciom oraz Krzysiowi wspólną zabawę w jeża. Nauczycielka wybiera dziecko (jeża), które siada w siadzie skrzyżnym w środku koła. Dzieci zaś mówią wierszyk

wierszyk
Czynności ruchowe
Na dywanie siedzi jeż
Co on robi to my też






Kogo jeż zawoła
Ten wejdzie do koła
Czy dziewczynę czy chłopaka
Najlepszego przedszkolaka"

- Jeż wykonuje ruchy ciała lub mimiki twarzy (chodzi o pokazanie przez dziecko jakiegoś prawa) np. podskoku bądź też pokazuje śpiącego króliczka.
Ruchy jeża naśladują wszystkie dzieci z koła. Po wykonaniu  danego ruchu, wszyscy siadają w kole i mówią ciąg dalszy wiersza
- Jeż chodząc w środku koła wybiera najgrzeczniejszego przedszkolaka, który staje sie jeżem.
W tym momencie zabawa rozpoczyna się od początku



7. Nauczycielka proponuje dzieciom, by usiadły przed tablicą, bowiem Krzyś (pacynka) bardzo potrzebuje pomocy .

            Krzyś opowiada dzieciom, o swoich przyjaciołach, którzy poszli do mądrej Sowy z prośbą by przypomniała im ich prawa. Niestety sowa także zapomniała jakie one są i mali bohaterowie mają teraz duży kłopot. W związku z tym, mieszkańcy stumilowego lasu potrzebują pomocy przedszkolaków, by przypomnieli im, jakie są ich prawa.
            Krzyś wskazuje na tablicę, na której znajduje się drzewo, obok którego stoją przyjaciele (prosiaczek, sowa, Kubuś Puchatek, królik, kangurek, tygrysek oraz kłapouchy). Następnie pokazuje dzieciom leżące na dywanie obrazki przedstawiające poznane prawa, po czym wyjaśnia, na czym polega zadanie.
            Dzieci odgadują, jakie prawa przedstawiają obrazki a następnie dopasowują je do każdego zwierzątka, przedstawionego na tablicy
Emblematy praw na tablicę ( wspomniane w pomocach)

8. Po dopasowaniu praw do postaci, nauczycielka kładzie takie same obrazki na dywanie. Proponuje dzieciom, by każde z nich wybrało sobie po 1 obrazku (prawa), które chce pokolorować i ofiarować mieszkańcom stumilowego lasu, by już nigdy nie zapomnieli jakie mają prawa. Dzieci wybierają obrazki, mówią jakie prawo wybrali, siadają przy stoliczkach i kolorują wybrany przez siebie obrazek.

9. Po skończonej pracy nauczycielka dziękuje Krzysiowi za wizytę w przedszkolu, a Krzyś zabiera obrazki ze sobą.

Autor Konspektu:
mgr Agnieszka Chudzik


1 komentarz: