KONSPEKT
ZAJĘĆ DLA DZIECI 4- LETNICH
Temat:
Sadzimy kwiatki
Miejsce: Przedszkole nr 41 Rybnik
Data: 14.04.2016
Grupa wiekowa: 4- latki
opracowanie i
prowadzenie: mgr Agnieszka Chudzik
Obszary z podstawy programowej:
1.1
obdarza uwagą
dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie
zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;
3.3 Uważnie słucha, pyta o
niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi
12.1 Nazywa oraz wyróżnia rośliny żyjące w różnych
środowiskach
12.2 Wie jakie warunki są
potrzebne do wzrostu roślin
14.2 Potrafi
uważnie patrzeć aby zapamiętać co jest przedstawione na obrazku
14.3 Dysponuje
sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo- ruchową potrzebną do rysowania,
wycinania i nauki pisania
13.1 Liczy
obiekty
Cele główne: Kształtowanie umiejętności tworzenia rytmów za
pomocą figur geometrycznych pełniących rolę kwiatów
Cele ogólne
- kształtowanie
umiejętności uważnego słuchania oraz spostrzegania
- kształtowanie umiejętności tworzenia rytmów
- kształtowanie umiejętności rozpoznawania figur
geometrycznych
- kształtowanie umiejętności posługiwania się
nożyczkami
Cele operacyjne:
- wie o czym mowa w wierszu
- zna niektóre kwiaty
- wie, co jest potrzebne do wzrostu roślin
- wie, jak układać rytmy
- wie, jak wygląda trójkąt, kwadrat
- potrafi prawidłowo stworzyć figurę geometryczną przestrzenną
Formy pracy: grupowa,
idywidualna
Metody pracy: (wg. Cz.
Kupisiewicz)
a) oparte na słowie: pogadanka
b) oparte na obserwacji
i pomiarze: pokaz
c) oparte na działalności
praktycznej: metoda zajęć praktycznych (ekspresyjna)
d)
Metody praktyczne wg. Okoń:
ćwiczebna, realizacji zadań
Pomoce: Figury geometryczne, karty pracy, nożyczki,
kleje, wiersz J. Wasilewskiej „Kolorowe Kwiaty”, papierowe kwiatki
1.
Czynności organizacyjne wprowadzające:
Na słowa piosenki śpiewanej przez
nauczycielkę, dziećmi siadają w kółeczku dołączając się do śpiewu
„Robimy kółeczko, okrągłe słoneczko,
Tupiemy, klaszczemy, pstrykamy i
siadamy”
2. Nauczyciela wprowadza dzieci w
tematykę zajęć nawiązując do pory roku. Następnie czyta dzieciom wiersz J.
Wasilewskiej, który następnie jest krótko omawiany.
3.
Kolorowe kwiaty – wiersz J.
Wasilewskiej
W zaczarowanym ogrodzie
zaczarowany ogrodnik
hodował czarodziejskie kwiaty.
Zaczarowane słońce
zaczarowanym promykiem
muskało je na rabatach.
Zaczarowane kwiaty
w zaczarowanym ogrodzie
zakwitły wczesnym rankiem.
Zrobiły ogrodnikowi,
miłemu czarodziejowi,
Kolorową niespodziankę.
Pytanie do wiersza - co hodował zaczarowany ogrodnik ?
-
czy znacie kwiaty ogrodowe ? jakie?
-
kto wie, co kwiaty potrzbują by mogły rosnąć?
4. Kwiaty z figur
Nauczycielka zaprasza dzieci do
zapoznania się z czarodziejskimi kwiatami, w krztałcie figur, które pełnią rolę
zaczarowanych kwiatów. Omawia je a następnie zaprasza dzieci do sadzenia
kwiatów na rządkach.
Zadanie dla dzieci
·
Układanie na
przemian kwiatów w następującej kolejności: trójkąt, kwadrat, trójkąt kwadrat
itd.. ( może być wykonane w 2 rzędach gdzie dzieci dodatkowo porównują, która
grządka jest dłuższa)
·
Policzenie
kwiatów
5. Czarodziejski kwiatek
Nauczyciela zaprasza dzieci do tego,
aby każde stworzyło swój czarodziejski kwiat. Dzieciom rozdawan są kartki
papieru z gotowymi wzorami przestrzennymi: kwadrat oraz trójkąt.
Zadanie dla dzieci (wersja do wyboru
przez nauczyciela, zależna od możliwości
dzieci)
a) Dzieci sklejają z wyciętego wzoru
figurę geoetryczną - kostkę lub trójkąt
b) Dzieci wycinają z formy płaskiej figurę geometrycznej a następnie sklejają ją by by powstała figura
geometryczna.
6. Zakończenie:
Nasz ogródek - wystawka
Zadanie: dzieci układają z
stworzonych przez siebie figur geometrycznych grządkę na której rosną
naprzemiennie kwiaty ( kwadraty oraz trójkąty )
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz