Wiosenne zabawy matematyczne

                                   KONSPEKT ZAJĘĆ DLA DZIECI 4- LETNICH
                                               Temat: Wiosnne zabawy matematyczne          

Cele główne: Kształtowanie pojęć matemtycznych

Miejsce: Przedszkole nr 41 Rybnik
Data: 30.03.2016
opracowanie i prowadzenie: mgr Agnieszka Chudzik

Obszary z podstawy programowej:
1.1 obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;
13.4 rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki i ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów.
3.3 uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi
8.1 śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru

Cel główny:
Kształtowanie pojęć matematycznych przy akompaniamencie muzycznym

 

Cele ogólne

- kształtowanie umiejętności uważnego słuchania oraz spostrzegania

- kształtowanie pojęć przestrzennych: na, nad, pomiędzy oraz rozróżniania stron

- rozwijanie aktywności na zajęciach ( w tym ruchowo – muzycznej)

Cele operacyjne:

- wie o czym mowa w wierszu
- zna pojęcia: na, nad, pomiędzy  
- wie, która ręka jest prawa a która lewa
- potrafi prawidłowo wykonać zadanie
- bierze udział zabawach muzyczno- ruchowych

Formy pracy: grupowa
Metody pracy:  (wg. Cz. Kupisiewicz)
a) oparte na słowie: pogadanka
b) oparte na obserwacji i pomiarze: pokaz
c) oparte na działalności praktycznej: metoda zajęć praktycznych (ekspresyjna)
d) Metody praktyczne wg. Okoń: ćwiczebna, realizacji zadań

Pomoce: Płyty z piosenkami: „Nie chcę cię”, „Woogie  Boogie” „Maszeruje Wiosna”
gumki frotki, karty pracy, obrazki, wiosenne kwiatki, naklejki  

Przebieg zajęć:
1        Wprowadzenie orgaznizacyjne do zajęć:
Nauczycielka wita dzieci słowa piosenki „Robimy kółeczko”. Dzieci ustawiają się w kole i siadają na dywan.
Następnie nauczycielka zadaje dzieciom pytanie wprowadzające „ Jaką mamy porę roku”. Po uzyskaniu odpowiedzi w kilku zdaniach opowiada na temat wiosny oraz informuje dzieci o tematyce zajęć po czym rozdaje dzieciom gumki frotki na ręce.

2        . Nauczycielka czyta dzieciom wiersz oraz omawia, która ręka jest lewa, a która prawa. 
Natomiast dzieci po omówieniu wiersza nakładają forki na prawą rękę.

Wiersz
Ręka prawa, ręka lewa,
Człowiek innych rąk nie miewa.
Noga lewa, prawa tuż,
No i dość, wystarczy już.
Mam dwie nogi i dwie ręce,
Wcale nie chciałbym mieć więcej,
Bo określa właśnie to,
Co jest co, i kto jest kto.
Stąd wiadomo, żem nie krowa,
Żem nie kret, nie sowa płowa,
Żem nie wąż, nie kot, nie bóbr,
Nie stonoga i nie żubr.
3. Zaproszenie dzieci do muzyczno – ruchowej zabawy  wraz z piosenką  pt. „ Woogie Boogie”
Woogie – Boogie – piosenka

Do przodu prawą rękę daj
do tyłu prawą rękę daj
do przodu prawą rękę daj i pomachaj nią
bo przy boogie woogie boogie trzeba pokręcić się
no i klaskac trzeba raz dwa trzy

2. Do przodu lewą rękę daj
do tyłu lewą rękę daj
do przodu lewą ręke daj i pomachaj nią
bo przy boogie woogie boogie trzeba pokręcić się
no i klaskac trzeba raz dwa trzy

3. Do przodu prawą nogę daj
do tyłu prawą nogę daj
do przodu prawą nogę daj i pomachaj nią

4. Nauczycielka rozdaje dzieciom kwiaty. Każdy przedszkolak zamienia się w wiosnę, która rozsiewa po całym świecie kawiaty.
Dzieci spacerują przy piosence „Maszeruje wiosna” a kiedy muzyka ucichnie nauczyciel  wydaje polecenia, które dzieci wykonują np.
 „wszystkie dzieci, dają kwiatki prawą rączką nad głowę – dzieci unoszą kwiatki nad głowę”
„dziewczynki dają kwiatki na stolik”

5. Nauczyciel zaprasza dzieci do stolika i rozdaje karty pracy podsumowujące działania
zw. z rozwijaniem pojęć przestrzennych.
Zadanie: dzieci przykleją naklejki zgodnie z zadanym poleceniem: na, nad, pomiędzy kwatkami, po prawej po lewej stronie.

6. Podsumowanie:      Omówienie prac

Zabawa dywanowa „Wiosno wiosenko”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz