Scenariusz uroczystości
z okazji urodzin Kubusia Puchatka
Data:
Opracowanie : Agnieszka
Chudzik
Prowadząca:
Miejsce:
Obszary z podstawy programowej
1.5 uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym
rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje
różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
2.3 przeżywa emocje w sposób umożliwiający mu adaptację w
nowym otoczeniu, np. w nowej grupie dzieci, nowej grupie starszych dzieci, a
także w nowej grupie dzieci i osób dorosłych;
3.1 przejawia poczucie własnej wartości jako osoby, wyraża
szacunek wobec innych osób i przestrzegając tych wartości, nawiązuje relacje
rówieśnicze;
3.8 obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe;
4.7 eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem,
rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa
piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru
muzyki,
4.18 posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk
przyrodniczych, np. tęcza, deszcz, burza, opadanie liści z drzew, sezonowa
wędrówka ptaków, kwitnienie drzew, zamarzanie wody, dotyczącymi życia zwierząt,
roślin, ludzi w środowisku przyrodniczym, korzystania z dóbr przyrody, np.
grzybów, owoców, ziół;
4.21 rozumie bardzo proste polecenia w języku obcym
nowożytnym i reaguje na nie; uczestniczy w zabawach, np. muzycznych, ruchowych,
plastycznych, konstrukcyjnych, teatralnych; używa wyrazów i zwrotów mających
znaczenie dla danej zabawy lub innych podejmowanych czynności; powtarza
rymowanki i proste wierszyki, śpiewa piosenki w grupie; rozumie ogólny sens
krótkich historyjek opowiadanych lub czytanych, gdy są wspierane np. obrazkami,
rekwizytami, ruchem, mimiką, gestami;
Cele:
ogólne:
- aktywny udział dzieci w uroczystości urodzin Kubusia
Puchatka
- kształtowanie umiejętności współdziałania przez dzieci
- zdobywanie wiedzy o zwierzętach mieszkąjacych w lesie
Szczegółowe – dziecko :
- składa życzenia urodzinowe oraz mówi wiersz
- bawi się zgodnie z rówieśnikami
- śpiewa piosenki, aktywnie uczestniczy w zabawach ,
- pokonuje lęk przed występami publicznymi prezentując swój
strój
- wie, jakie zwierzęta mieszkają w lesie i jak wyglądają
Pomoce:
Dekoracja sali, preznety dla Kubusia, Maskotka Kubusia
Puchatka, płyty cd. z piosenkami
PRZYGOTOWANIE DO UROCZYSTOŚCI:
- dekoracja sali,
- płyty cd.
- dekoracja krzesełka solinizanta
- przygotowanie drogi na pokaz strojów lesnych przyjaciół
Kubusia Puchatka
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI:
Mówi nauczycielka:
Witamy serdecznie wszystkich gości
za chwilę na
tej scenie
Odbędzie się ważne wydarzenie
Jest tutaj
nasz Kubuś Puchatek miś
Co ma
urodziny dziś
Wszystkie dzieci mówią okrzyk: Hip hip hura!!
-
Hip hip hura!!!
Kubuś Puchatek urodziny ma!
Słodkie, roześmiane miny,
Śpieszmy z zabawami na te urodziny!
1.Przywitanie przybyłych gości na urodziny oraz przedstawienie solenizanta przez nauczycielkę
Kubuś
Puchatek urodziny dzisiaj ma!
Więc mamy
słodkie, roześmiane miny,
Bo śpieszymy
na te urodziny!
Kangurzyca
tort już niesie,
„Sto lat”
słychać w całym lesie!
Tygrysek
przyjaciół spotyka,
Widać już
Maleństwo, Prosiaczka
I
uradowanego Królika!
Przyjaciele
nie podążają sami…
Oni idą z
prezentami!
Was też
tam zapraszamy,
Chcemy
byście byli z nami
3. Zabawa ruchowo - naśladowcza ze śpiewem ?
mówi nauczycielka:
Z Kubusiem Puchatkiem bawimy się
także w sali
więc zaśpiewajmy moi przyjaciele
mali
Każda grupa śpiewa 1 krótką piosenkę dla Kubusia Puchatka
2. Zabawa ruchowo- naśladowcza
Mówi nauczycielka:
Dziekujemy wam serdecznie
Bawmy się dalej koniecznie
Zabawa ruchowo- naśladowcza "Misiu misiu pokaż
łapki"
4. Zabawa skoczna
Mówi mauczycielka:
Jak wiecie Kubuś Puchatek ma
leśnych przyjaciół
Są nimi Kłapouszek,
Króliczek, Kangurek, Sowa i Prosiaczek mały
A także i tygrysek, co lubi
skakać dzień cały w górę i dół
Więc teraz was zapraszamy do
wspólnej zabawy
Piosenka: Hupaj siupaj – wszystkie dzieci maszerują i skaczą
wg. słów piosenki
5. Pokaz mody leśnych przyjaciół Kubusia Puchatka przy
piosence : „Matczyna intuicja”
Mówi nauczycielka:
Kubuś Puchatek, jak wiecie
Ma leśnych
przyjaciół, co żyją na całym świecie
Choć głownie mieszkają oni w
stumilowym lesie
A kto to jest? pewnie sami już
wiecie
To nie tylko kangurządko, króliczek
czy kłapouszek
Ale wszystkie zwierzęta, co w lesie
mieszkają
Bo las to ich schronienie i lubi je
każdy zwierzaczek
Dziś więc nastał dzień, kiedy
wszystkie nam się przedstawiają
Bo piękne stroje z okazji urodzin
Kubusia na sobie mają
Zapraszamy was do ich
poznania
I pieknych strojów podziwiania
Prezntacja strojów
Wybrane dzieci idą po dywanie prezentując swój strój a
nauczycielka przedstawia każdego wierszem
PROSIACZEK
Jest
Prosiaczek, choć malutki
To
ogromne serce ma
A do tego
różowiutki
Lubi
wszystkich, tak jak ja
SOWA
Sowa mądry ptak
Odpowiada na to tak
U- hu hu, u – hu hu
Nie brzęcz mi przy uchu
Jestem
sowa mądra głowa
Badam
dzieje pól i łąk
Jeszcze
mam 40 ksiąg
lub
O to Sowa
Przemądrzała
W
Stumilowym Lesie mieszka też
Ta rozumy
pozjadała
Ale o tym
każdy wie
KŁAPOUSZEK
Kłapouchy,
biedny osioł
Co z
ogonkiem problem ma
Smutna
minka, smutek w oczach
On tak ma
każdego dnia
KANGURZĄTKO
Kangurzyca
i Maleństwo
O nich
też powiedzieć chcę
kocha
mama kangurzątko
chociaż
ono psocić chce
TYGRYSEK
A
Tygrysek, ten to psotnik
Hopsać
chciałby cały dzień
Śmiać
się, brykać i wariować
I z
Maleństwem bawić się
Lub
Kto to? –
poznaj dziś tygryska
Warto mu
się przyjrzeć z bliska
Sympatyczny
ten koleżka
Gdzieś w
dalekiej Azji mieszka
KRÓLIK
Królik
uszka długie ma
Białe zęby
z przodu dwa
Lubi sianko,
marcheweczkę
Poznać
się daje tylko troszeczkę
KRZYŚ
- ewentualnie
Krzyś się
opiekuje zwierzętami
Troszczy
się każdego dnia
To
najlepszy ich przyjaciel
Każdy z
nas takiego ma!
DZIK
Dzik jest dziki, dzik jest zły,
Dzik ma bardzo ostre kły.
Kto spotyka w lesie dzika,
Ten na drzewo szybko zmyka.
NIEDŹWIEDŹ
Proszę państwa, oto miś.
Miś jest bardzo grzeczny dziś,
Chętnie państwu łapę poda.
Nie chce podać? A to szkoda.
Proszę państwa, oto miś.
Miś jest bardzo grzeczny dziś,
Chętnie państwu łapę poda.
Nie chce podać? A to szkoda.
WIEWIÓRKA
Mała ruda
nie za chuda,
jak się rusza
istne cuda
nie za chuda,
jak się rusza
istne cuda
DZIĘCIOŁ
Dzięcioł w korę mocno stuka,
bo korników pod nią szuka.
Gdy już będzie najedzony,
zacznie szukać sobie żony.
Gdy już będzie najedzony,
zacznie szukać sobie żony.
JELEŃ
Jeleń piękny i postawny
Cudne poroże ma na głowie
Dlatego w lesie jest bardzo
sławny
Gdzie jego kryjówka, któż mi to powie
JEŻ
Pan jeżyk o czym na pewno wiecie
Tysiące szpilek nosi na grzbiecie
I na te szpilki chętnie nakłada
Jesienne liście drzemiące w
sadach
6.
Zabawy muzyczno – ruchowe
Nuczyciel
mówi:
Teraz zapraszamy do wspólnej zabawy ze zwierzętami
By każdy przedszkolak zapoznał sie z ich zwyczajami
a) Teddy
Bear
Teddy Bear Teddy Bear Turn
Around
Teddy bear, teddy bear,
Turn around!
Teddy bear, teddy bear,
Touch the ground!
Teddy bear, teddy bear,
Jump up high!
Teddy bear, teddy bear,
Touch the sky!
Teddy bear, teddy bear,
Bend down low!
Teddy bear, teddy bear,
Touch you toes!
Teddy bear, teddy bear,
Turn out the light!
Teddy bear, teddy bear,
Say good night!
Turn around!
Teddy bear, teddy bear,
Touch the ground!
Teddy bear, teddy bear,
Jump up high!
Teddy bear, teddy bear,
Touch the sky!
Teddy bear, teddy bear,
Bend down low!
Teddy bear, teddy bear,
Touch you toes!
Teddy bear, teddy bear,
Turn out the light!
Teddy bear, teddy bear,
Say good night!
b) Zabawa
w kole - Jeżyk mały cd. „Odkrywam siebie” 3- latek
Jestem sobie jeżyk mały
Chcę by dzieci mnie poznały
Chociaż igły mam na grzbiecie
kłuć nie muszę nimi przecież.
Ref. Z jeżem wszyscy maszerują
tupu-tupu tup tup, tupu-tupu
tup
I wesoło przytupują tupu-tupu
tup tup, tupu-tupu tup
Tupam tup, tup idąc lasem
Odpoczywam sobie czasem,
chętnie słucham śpiewu ptaków
i piosenek przedszkolaków.
Ref. Z jeżem wszyscy maszerują
tupu-tupu tup tup, tupu-tupu tup
I wesoło przytupują tupu-tupu
tup tup, tupu-tupu tup
Kiedy boję się troszeczkę,
wtedy zwijam się w kuleczkę
I wystawiam igły swoje
bo nikogo się nie boję.
c) Piosenka
The Pokey Shake
Everybody form a circle
Put your left foot in
Your left foot out
Your left foot in
And shake it all about
You do the hokey pokey
And turn yourself around
Put your left foot in
Your left foot out
Your left foot in
And shake it all about
You do the hokey pokey
And turn yourself around
Now put your right foot in
Your right foot out
Right foot in
Then you shake it all about
And then you do the hokey pokey
Turn yourself around
That's what it's all about
Your right foot out
Right foot in
Then you shake it all about
And then you do the hokey pokey
Turn yourself around
That's what it's all about
You put your head in
You put your head out
Put your head in
And bang it all about
Do the hokey pokey
And turn yourself around
That's what it's all about
You put your head out
Put your head in
And bang it all about
Do the hokey pokey
And turn yourself around
That's what it's all about
Let's do the hokey pokey!
Let's do the hokey pokey!
Let's do the hokey pokey!
That's what it's all about
Let's do the hokey pokey!
Let's do the hokey pokey!
That's what it's all about
Put your right hand in
Your right hand out
Your right hand in
And shake it all about
You do the hokey pokey
And you turn yourself around
Your right hand out
Your right hand in
And shake it all about
You do the hokey pokey
And you turn yourself around
Now put your tongue in
And your tongue out
Tongue in
And…
And your tongue out
Tongue in
And…
d) Ćwiczenia
ruchowe przy piosence - Gustavo Lima – Balada boa Tche tche rere
7.
Wręczenie prezentów, zakończenie
Dziekujemy
za przybycie przyjaciele mili
Zapraszam
teraz, byście swe prezenty złożyli
Także i
życzenia, słowa życzliwości
Dużo
szczęścia, miodku i radości
Potem do sali
się udajcie
Zabawie
dalszej się oddajcie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz