SCENARIUSZ
Z OKAZJI DNIA MATKI I OJCA 4- LATKI
Cele główne: Uroczyste obchodzenie Święta Rodziny
Opracowanie: A.Chudzik
Miejsce:
Miejsce:
Data:
Opracowanie i prowadzenie:
Podstawa
Programowa:
7.2
odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem
i ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską).
i ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską).
3.1
zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem
artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
3.2
mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji lub komunikuje
się
w inny zrozumiały sposób;
w inny zrozumiały sposób;
8.1 śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe
piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
8.2 dostrzega zmiany charakteru muzyki (np. dynamiki,
tempa i wysokości dźwięku) i wyraża je ruchem;
15.1 wymienia
imiona i nazwiska osób bliskich, wie, gdzie one pracują, czym się zajmują;
Cele operacyjne:
-
rozwijanie i wzmacnianie więzi emocjonalnej z matką i ojcem.
-prezentacja
nauczonych wierszy i piosenek
- kształtowanie więzi międzypokoleniowej.
- tworzenie klimatu bliskości, miłości i
akceptacji.
Metody: czynna,
aktywizująca,
Formy: z całą grupą,
indywidualna
Pomoce: Płyty z piosenkami,
stroje,
Wstęp: Nauczycielka
wita przybyłych gości a następnie oddaje głos dzieciom
Przebieg:
Dzieci
wychodzą na scenę przy piosence „Idzie wąż”
1 dziecko:
Witamy
wszystkich w święto rodziny
na
waszą życzliwość liczymy
jeśli
chwileczkę poczekacie
wierszy i piosenek posłuchacie
2.Choć
się dookoła wszystko zmienia to nadal modne są życzenia
nasze
zaś będą wyjątkowe i nowoczesne,
3.Ja
nie kłamię takie jak w znanej wam reklamie
szampon
z odżywką to w jednym dwa
nasz
program podobną formę ma
4.Życzenia
oraz świat łąkowy
to
jest nasz zestaw upominkowy
3.Chłopczyk
Zapraszam was na łąkę
tam wiele kwiatów, owadów tysiące
Chcemy ten dzień
spędzić z wami
Więc proszę zostańcie z nami
4.Trawka
Jestem trawka
Rosnę pierwsza
Z wszystkich roślin najważniejsza
A gdzie wiosna co mnie tu przyniosła ? – pyta trawka
Piosenka
śpiewana przez wszystkie dzieci – zabawa muzyczna przy akompaniamencie gitary lub bez ale z
pokazywaniem (migowy)
Wiosno,
wiosenko gdzie jesteś powiedz nam 2x
Czy jesteś za górami czy jesteś z lasami
Wiosno wiosenko gdzie jesteś powiedz nam
Wiosno gdzie jesteś ? wołają wszystkie dzieci
Wiosna Jestem tutaj
Jestem wiosna
Co wam kwiaty
przyniosła
Piosenka:
Maszeruje wiosna
9. Żaby
A my jesteśmy żaby spotkasz nas
na łące
ale skaczemy do wody gdy praży nas słońce
Piosenka: Jesteśmy żaby
aby - piosenka bez podkładu
11. My
jesteśmy kaczuszki
I mamy żółte brzuszki
Dziś dla was zatańczymy
Więc o brawa was prosimy
Taniec: kaczuszki
12. My
jesteśmy pszczółki malutkie
My
pszczółki malutkie nad łąką latamy
Pracujemy
ciężko bo na miodek zbieramy.
Piosenka: Pszczółka Maja sobie lata
13. Dzisiaj
cała łąka składa wam życzenia
Więc uważnie posłuchajcie
Co mamy wam do powiedzenia
Wiersz:
mamo tato cóż ci dam
wiersz:
Życzymy
Wam rodzice, byście żyli nam sto lat,
By słońce wam świeciło, byście kwitli tak jak kwiat.
Dziękujemy wam Rodzice, za wasze serce złote,
My urwisy was kochamy, nie zapomnijcie o tym.
By słońce wam świeciło, byście kwitli tak jak kwiat.
Dziękujemy wam Rodzice, za wasze serce złote,
My urwisy was kochamy, nie zapomnijcie o tym.
Piosenki dla mamy i taty
I.Błękitne
niebo i złote słońce
Już
czas zabawy z motylem na łące.
Ref.Mamo
i tato spójrzcie już lato
Mamo
i tato już lato
Bis
Kuszą
zapachem kwiatki pachnące
Słychać
bzyczenie pszczółek na łące
Ref..
Hen
gdzieś wysoko frunie skowronek
Śpiewa
o lecie dźwięki znajome
Ref.
II.
Lubię
kwiatki i motyle
Klocki,
bajeczki i morską świnkę
Ale
najbardziej ale najbardziej
Kocham
moją rodzinę
Ref.
Ja,
mama. Tata, siostra i brat
Idziemy
sobie razem przez świat
Kiedy
dopadnie mnie zły humor
Chcę
się przytulić , mam smutną minkę
Wtedy
najbardziej, wtedy najbardziej kocham moją rodzinkę
Zakończenie:
Ofiarowanie rodzicom upominków
...........................................................................................................................................................
KONSPEKT NR 4
KONSPEKT NR 4
SCENARIUSZ Z OKAZJI DNIA MATKI I OJCA 3-4
LATKI
Cele główne: Uroczyste obchodzenie Święta Matki i Ojca
Miejsce: ..........................
Data: ...........................
opracowanie i prowadzenie: Agnieszka
Chudzik
Cele operacyjne:
- rozwijanie i
wzmacnianie więzi emocjonalnej z matką i ojcem.
-prezentacja
nauczonych wierszy i piosenek
- kształtowanie więzi międzypokoleniowej.
- tworzenie klimatu bliskości, miłości i
akceptacji.
- zachęcanie do wypowiedzi na temat swoich mam.
Metody: czynna,
aktywizująca,
Formy: z całą grupą,
indywidualna
Pomoce: Płyty z
piosenkami, stroje,
Przebieg zajęć:
Nauczycielka wita przybyłych gości a następnie
oddaje głos dzieciom
1 dziecko:
Witamy wszystkich w święto
rodziny
na waszą życzliwość liczymy
jeśli chwileczkę poczekacie
wierszy i piosenek (swych dzieci) posłuchacie
2.Choć się dookoła wszystko
zmienia to nadal modne są życzenia
nasze zaś będą wyjątkowe i
nowoczesne,
3.ja nie kłamię takie jak w
znanej wam reklamie
szampon z odżywką to w jednym dwa
nasz program podobną formę ma
4.życzenia oraz świat bajkowy
to jest nasz zestaw upominkowy
2. Dzieci
My dzieci w bajki wierzymy
więc i was prosimy
uwierzcie w naszą łąkową bajeczkę
choć odrobinę, choć troszeczkę
piosenka Każde dziecko”
Kto dziś wierzy w bajeczki,
krasnoludki i wróżki,
ma poduszkę w owieczki,
a w kąpieli kaczuszki?
Kto zbuduje dziś zamek,
Zrobi obiad laleczkom?
Ref.:
Zgadnij kto, zgadnij kto, zgadnij kto.
Każde dziecko, każde dziecko, każde dziecko.
Zgadnij kto, zgadnij kto, zgadnij kto.
Każde dziecko, każde dziecko, każde dziecko.
Kto być może pilotem,
profesorem czy nurkiem,
i potrafi w minutkę
narysować laurkę?
Kto się z nudą rozprawi
i popluska nad rzeczką
Kto dziś wierzy w bajeczki,
krasnoludki i wróżki,
ma poduszkę w owieczki,
a w kąpieli kaczuszki?
Kto zbuduje dziś zamek,
Zrobi obiad laleczkom?
Ref.:
Zgadnij kto, zgadnij kto, zgadnij kto.
Każde dziecko, każde dziecko, każde dziecko.
Zgadnij kto, zgadnij kto, zgadnij kto.
Każde dziecko, każde dziecko, każde dziecko.
Kto być może pilotem,
profesorem czy nurkiem,
i potrafi w minutkę
narysować laurkę?
Kto się z nudą rozprawi
i popluska nad rzeczką
3.chłopczyk
Jestem małym chłopczykiem
Pragnę wszystkich powitać
I dużych i małych
Na lewo i prawo
Proszę bijcie brawo
4.trawka
Jestem trawka
Rosnę pierwsza
Z wszystkich roślin najważniejsza
piosenka: Rośnie sobie trawka
5. Mak
ja jestem mak
piękny i czerwony
W zieleń listków
ustrojony
6. Chaber
A ja
jestem chaber i rosnę na łące
niebieskie mam płatki i lubię słońce
piosenka
Rosną sobie kwiatki na łące, na łące,
Maki, chabry i goździki pachnące.
Maki, chabry i goździki pachnące.
La la...
Nazbieramy kwiatków, kwiateczków, kwiateczków,
Nasplatamy, nazwijamy wianeczków.
Nasplatamy, nazwijamy wianeczków.
La la...
Zaniesiemy mamie te dary, te dary,
Maki, chabry i goździki pachnące.
Maki, chabry i goździki pachnące.
La la...
Nazbieramy kwiatków, kwiateczków, kwiateczków,
Nasplatamy, nazwijamy wianeczków.
Nasplatamy, nazwijamy wianeczków.
La la...
Zaniesiemy mamie te dary, te dary,
Uściskamy, upieścimy bez miary.
Uściskamy, upieścimy bez miary
Uściskamy, upieścimy bez miary
tra la la
7.Wiosna
A ja jestem wiosna
co wam te kwiaty wam przyniosła
piosenka: „Królewna
Wiosna”
Wiosna
pogodna i wesoła
skacze
w kaloszach przez kałuże
czasem
uśmiechnie się do słonka
czasem
pobuja się na chmurze
Ref:
Wiosno, wiosno, wiosno
cieszy
się ogród, pola i las
Wiosno,
wiosno
śliczna
królowo
witaj
wśród nas.
Wiosna
na trąbce gra pobudkę
śpiochy
wstawajcie bo już pora
budzą
się misie, żaby, jeże
wszystko
w zielonych jest kolorach
8. Biedronki
A
my jesteśmy biedroneczki na łące latamy
i z wszystkimi się witamy
piosenka: Wiosenna poleczka
Kiedy
świeci słoneczko
to na łące nad rzeczką
świerszcze stroją skrzypeczki
do wiosennej poleczki.
Dylu, dylu już grają
grube bąki śpiewają,
myszki tańczą poleczkę
sapią przy tym troszeczkę.
A trzy małe biedronki nie chcą tańczyć tej polki
i czekają na walca, aby tańczyć na palcach.
to na łące nad rzeczką
świerszcze stroją skrzypeczki
do wiosennej poleczki.
Dylu, dylu już grają
grube bąki śpiewają,
myszki tańczą poleczkę
sapią przy tym troszeczkę.
A trzy małe biedronki nie chcą tańczyć tej polki
i czekają na walca, aby tańczyć na palcach.
9.. Żaby
A my żaby też spotkasz nas na
łące
ale skaczemy do wody gdy praży nas słońce
Piosenka:
Jesteśmy żaby aby
10. Wiersz
Nic wam dać nie mogę
Nie mam nic takiego
chyba dam buziaka I to nie
jednego
Dam buziaków tysiąc
I powiem na uszko
Bardzo was kocha to
moje serduszko
12. Wiersz nr 2
Namaluje domek dookoła kwiatki
To dla Ciebie mamo, dziś na święto Matki
Taki dom zbuduje, na niedużej górece
Wtedy gdy dorosnę a dziś na laurce
ZABAWY INTEGRACYJNE DZIEŃ MAMY I TATY
Środki dydaktyczne: płyta z muzyką, pięć szalików, gazety, karteczki z wypisanymi nazwami zwierząt, mis – pluszak, kosze, piłeczki, portrety mam, różne produkty spożywcze do pudełka niespodzianki.
I. ZABAWY INTEGRACYJNE I
QUIZY:
1. Zabawa integracyjna „Dzieci – rodzice”
Dzieci i rodzice tańczą w parach przy akompaniamencie muzyki. Na przerwę w muzyce i hasło „pary” dzieci i rodzice dobierają się w inne pary i witają się ze sobą, np. rękami, nosami, czubkami butów, łokciami, policzkami, flamastry–pieczątki, naklejki.
2. Zabawa „Czy to dłonie mojej mamy?
Nauczycielka ustawia na dywanie pięć krzesełek i zaprasza pięć mam. Dzieciom mam zasłania oczy, a mamy zaprasza, aby zajęły dowolne miejsca na krzesełkach. Zadaniem dzieci jest rozpoznanie mamy po dłoniach.
3. „Czy znasz swoją mamę?”- quiz.
- Ulubiony serial twojej mamy? - Jaki jest kolor oczu twojej mamy?
- Jaką potrawę najbardziej lubi twoja mama? - Najlepsza koleżanka mojej mamy ma na imię…?
- Jakie ciasto twoim zdaniem udaje się mamie najbardziej? - W jakiej pracy domowej najczęściej pomagasz mamie?
Dzieci i mamy siedzą na krzesełkach, plecami do siebie, najpierw rodzic daje karteczkę z odpowiedzią a potem odpowiada dziecko.
4. Taniec i pantomima
Uczestnicy tańczą w kole do muzyki. W pewnej chwili prowadzący wyłącza muzykę, a ktoś z uczestników wyciąga z podanego pojemnika kartkę z nazwą zwierzęcia (dzieciom nauczycielka cicho czyta). Wybrana osoba naśladuje wylosowane zwierze (głosem i ruchami). Pozostali odgadują o jakie zwierze chodzi, po czym włączana jest muzyka i wszyscy wracają do tańca.
5. Zabawa integracyjna „Rzeźbiarz”
Rodzice są plasteliną, z której dzieci modelują różne figury. Mogą być one stojące, siedzące lub leżące. Rodzice poddają się działaniu dzieci. Na zakończenie pracy dzieci nadają tytuł swojej rzeźbie.
6. Zagadki
Podział na grupę dziewczynek i chłopców. Za każdą rozwiązaną zagadkę wszystkie dzieci w danej grupie otrzymują pieczątki.
1. Zabawa integracyjna „Dzieci – rodzice”
Dzieci i rodzice tańczą w parach przy akompaniamencie muzyki. Na przerwę w muzyce i hasło „pary” dzieci i rodzice dobierają się w inne pary i witają się ze sobą, np. rękami, nosami, czubkami butów, łokciami, policzkami, flamastry–pieczątki, naklejki.
2. Zabawa „Czy to dłonie mojej mamy?
Nauczycielka ustawia na dywanie pięć krzesełek i zaprasza pięć mam. Dzieciom mam zasłania oczy, a mamy zaprasza, aby zajęły dowolne miejsca na krzesełkach. Zadaniem dzieci jest rozpoznanie mamy po dłoniach.
3. „Czy znasz swoją mamę?”- quiz.
- Ulubiony serial twojej mamy? - Jaki jest kolor oczu twojej mamy?
- Jaką potrawę najbardziej lubi twoja mama? - Najlepsza koleżanka mojej mamy ma na imię…?
- Jakie ciasto twoim zdaniem udaje się mamie najbardziej? - W jakiej pracy domowej najczęściej pomagasz mamie?
Dzieci i mamy siedzą na krzesełkach, plecami do siebie, najpierw rodzic daje karteczkę z odpowiedzią a potem odpowiada dziecko.
4. Taniec i pantomima
Uczestnicy tańczą w kole do muzyki. W pewnej chwili prowadzący wyłącza muzykę, a ktoś z uczestników wyciąga z podanego pojemnika kartkę z nazwą zwierzęcia (dzieciom nauczycielka cicho czyta). Wybrana osoba naśladuje wylosowane zwierze (głosem i ruchami). Pozostali odgadują o jakie zwierze chodzi, po czym włączana jest muzyka i wszyscy wracają do tańca.
5. Zabawa integracyjna „Rzeźbiarz”
Rodzice są plasteliną, z której dzieci modelują różne figury. Mogą być one stojące, siedzące lub leżące. Rodzice poddają się działaniu dzieci. Na zakończenie pracy dzieci nadają tytuł swojej rzeźbie.
6. Zagadki
Podział na grupę dziewczynek i chłopców. Za każdą rozwiązaną zagadkę wszystkie dzieci w danej grupie otrzymują pieczątki.
7. „Taniec na gazecie”- zabawa
przy muzyce.
Wszyscy, którzy dotrwają do końca otrzymują pieczątkę na rękę.
8. „Znajdźmy misia” – zabawa rozwijająca koncentrację uwagi.
Nauczyciel wybiera rodzica i dziecko. Dziecko ma zawiązane oczy, rodzic idzie za nim i słowami, oraz dotknięciem ramienia naprowadza na miejsce gdzie jest miś (nagrodą dla dziecka za dojście do celu jest naklejka).
II. ZABAWY SPRAWNOŚCIOWE I ZRĘCZNOŚCIOWE.
1. Rzucanie piłeczek do kosza.
Pojedynek miedzy rodzicem a dzieckiem (trzy rzuty dla każdej pary). Zwycięzca otrzymuje naklejkę.
2. Tunel
Rodzice siadają „po turecku” a z uniesionych rąk tworzą tunel, który pokonują dzieci.
3. „Czyj to portret?”
Nauczycielka rozkłada na dywanie portrety mam wykonane przez ich dzieci. Zadaniem mam jest odgadnięcie, który portret namalowało jej dziecko.
4. Zabawa „Zgadnij co to?”
Dzieci rozpoznają przez dotyk, to co przygotował im nauczyciel ( kiwi, cukierek, mandarynka, jabłko, orzech w łupinie itp. ), wszystkie produkty są w pudelku a dziecko ma zawiązane oczy.
W nagrodę za odgadnięcie zagadki mogą zjeść/zatrzymać wylosowaną rzecz.
5. Koniki
Rodzic wykonuje klęk podparty i bierze dziecko na barana i wozi je po sali.
6. Odklejanie od podłogi
Rodzic leży przyklejony do podłogi, dziecko stara się go oderwać - zmiana ról.
Uściskamy, upieścimy bez miary.
Uściskamy, upieścimy bez miary.
La, la...
Wszyscy, którzy dotrwają do końca otrzymują pieczątkę na rękę.
8. „Znajdźmy misia” – zabawa rozwijająca koncentrację uwagi.
Nauczyciel wybiera rodzica i dziecko. Dziecko ma zawiązane oczy, rodzic idzie za nim i słowami, oraz dotknięciem ramienia naprowadza na miejsce gdzie jest miś (nagrodą dla dziecka za dojście do celu jest naklejka).
II. ZABAWY SPRAWNOŚCIOWE I ZRĘCZNOŚCIOWE.
1. Rzucanie piłeczek do kosza.
Pojedynek miedzy rodzicem a dzieckiem (trzy rzuty dla każdej pary). Zwycięzca otrzymuje naklejkę.
2. Tunel
Rodzice siadają „po turecku” a z uniesionych rąk tworzą tunel, który pokonują dzieci.
3. „Czyj to portret?”
Nauczycielka rozkłada na dywanie portrety mam wykonane przez ich dzieci. Zadaniem mam jest odgadnięcie, który portret namalowało jej dziecko.
4. Zabawa „Zgadnij co to?”
Dzieci rozpoznają przez dotyk, to co przygotował im nauczyciel ( kiwi, cukierek, mandarynka, jabłko, orzech w łupinie itp. ), wszystkie produkty są w pudelku a dziecko ma zawiązane oczy.
W nagrodę za odgadnięcie zagadki mogą zjeść/zatrzymać wylosowaną rzecz.
5. Koniki
Rodzic wykonuje klęk podparty i bierze dziecko na barana i wozi je po sali.
6. Odklejanie od podłogi
Rodzic leży przyklejony do podłogi, dziecko stara się go oderwać - zmiana ról.
Uściskamy, upieścimy bez miary.
Uściskamy, upieścimy bez miary.
La, la...
III. MASAŻE
Mama głaszcze cię w kółeczko tata puka jak pałeczką
Mama chmurkę narysuje
W górze kreski, w dole szlaczki
Lubią masaż przedszkolaczki
Żegnamy się
Już spotkania nadszedł czas
ale to nie smuci nas
tupniemy
podskoczymy
i 3 razy zaklaszczemy
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz