KONSPEKT ZAJĘĆ DLA
DZIECI 4- LETNICH
Temat: Z Ekoludkiem
dbam o nasze środowisko
Cele główne: Rozwijanie zachowań proekologicznych
poprzez uwrażliwienie dzieci na niewłaściwe zachowania oraz umiejętne segregowanie
śmieci.
Miejsce: Przedszkole nr 41 Rybnik
Data: 21.04.2016
opracowanie i prowadzenie: mgr
Agnieszka Chudzik
Obszary
z podstawy programowej:
3.3 uważnie słucha, pyta o
niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi
4.2 grupuje obiekty w sensowny
sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te
obiekty są podobne...
9.1 umie wypowiadać się w różnych
technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak
kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych;
14.3 dysponuje sprawnością rąk oraz
koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania;
12.2 wie, jakie warunki są potrzebne
do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa, bezpieczeństwo, pokarm) i wzrostu
roślin (światło, temperatura, wilgotność);
Cel główny:
Kształtowanie
zachowań proekologicznych
Cele ogólne
- kształtowanie
umiejętności uważnego słuchania oraz spostrzegania
- kształtowanie umiejętności
rozpoznwania różnic oraz klasyfikowania przedmiotów
- rozwijanie u dzieci świadomości potrzeby dbania o środowisko
- rozwijanie zdolności plastycznch
Cele operacyjne:
-
wie o czym mowa w wierszu
- wie, w jaki sposób można chronić środowisko
- wie, czym różnią się prezentowane ekoludki
- potrafi wrzucić śmieci do odpowiedniego pojemnika
- potrafi zamalować całą powierzchnię wg. własnego pomysłu
Formy
pracy: grupowa,
indywidualna
Metody pracy: (wg. Cz. Kupisiewicz)
a) oparte na słowie: pogadanka, opowiadanie
b) oparte na obserwacji i pomiarze: pokaz
c) oparte na działalności praktycznej: metoda zajęć
praktycznych (ekspresyjna)
Pomoce: Płyty z piosenkami: „Maszeruje
Wiosna”, „Posprzątajmy ziemię”
Obrazki ziemi, śmieci,
postacie Ekoludków, farby i pędzle, wiersz „Ekoludek” R. Sobik
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie, czynności organizacyjne:
Nauczyciel zaprasza
dzieci do stworzenia koła śpiewając piosenkę:
„Robimy kółeczko, okrągłe
słoneczko
Tupiemy, klaszczemy, pstrykamy
i siadamy”
Dzieci dołączają sie do
śpiewu tworzą koło i siadają w wyznaczone miejsce.
2. Nauczyciel przedstawia dzieciom zagadkę za pomocą
piosenki. Proponuje dzieciom wysłuchanie
fragmenu piosenki „Posprzątajmy ziemię”
a następnie zadaje pytanie:
„ Jak myślicie o czym
będą dzisiejsze zajęcia”
3. Zaproszenie do przedszkola gości „ 2 Ekoludków”
Nauczyciel przedstawia
dzieciom postacie stworzonych Ekoludków, po czym zaprasza do wysłuchania
wiersza ujawniającego kim są wspomniane tajemncze postacie.
„Ekoludek”
– wiersz R. Sobik
Jestem
sobie ekoludek
zamiast czapki noszę
kubek
zbieram papier i plastiki
puszki blaszane guziki
Tam gdzie odpadów bez
liku
w lesie polu na śmietniku
potem wszystko segreguję
czyszczę układam maluję
Część sprzedam a część przerobię
różne cudeńka z nich
zrobię
Dbam też o leśne
zwierzaki
lisy wiewiórki i ptaki
Bo gdy zbiorę brudy
śmieci
będą zdrowsze leśne
dzieci
poznacie mnie po tym
wszędzie
gdy dokoła czysto będzie
Zadanie 1 Dzieci słuchają wiersza a
następnie odpowiadają na pytania zadane przez nauczyciela:
Ø
Kim
jest Ekoludek i czym się zajmuje?
Ø
Dlaczego
Ekoludek sprzata ziemię
Ø
Do
jakiego koloru kosza ( w przyoadku Ekoludka - kieszonki) wkładamy: papier,
szkło kolorwe, plastik
Zadanie 2 Dzieci porównują wygląd 2
Ekoludków, stworzonych z recyklingu określając różnice między nimi
Zadanie 3 Podróż do lasu z Ekoludkiem.
Na dywanie leżą rozłożone
śmieci. Zadaniem dzieci jest pozbieranie śmieci oraz włożenie ich do
odpowieniego pojemika.
Dzieci zbierają śmieci a
w tle słychać muzykę „Posprzątajmy ziemię”
Zadanie 4. Kolorowy Ekoludek
Nauczyciel informuje dzieci, że
Ekoludki chciałby mieć ładne ubranko i zaprasza dzieci do stolika celem
pomalowania ( w grupach ) farbami
postaci Ekoludka.
4.
Zakończenie:
Wystawienie wspólnie
pomalowanych przez dzieci Ekoludków.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz