niedziela, 27 września 2020

Dzień Morza scenariusz zajęć

 Scenariusz uroczystości grupowej z okazji  Dnia morza 28.09.2020

Data:28.09.2020r

Opracowanie: Agnieszka Chudzik

 

Cele ogólne:

Uroczyste obchodzenie Dnia Morza

Uwrażliwienie dzieci na piękno morskiej fauny i flory

 Cele szczegółowe:

- poznanie zwierząt żyjących w morzu oraz 4 rodzajów statków

 - ćwiczenie analizy dźwiękowej wyrazów

- rozpoznawanie głoski: o, a, m

- dostarczenie miłych wrażeń i przeżyć w różnych sferach działalności muzycznej, słownej,

- ćwiczenie spostrzegawczości

 Materiały: dekoracje – obrazki z zwierzętami morskimi, opakowania z schowanymi obrazkami  dla każdego dziecka, skarby morza ( muszle, statki, piasek, sieć itp.) chusta animacyjna, sieć morska

Zagadki,  piosenki, karta pracy – dopasuj statki.

 Przebieg

1.     Przywitanie dzieci przez prowadzącego piosenką

„Choćmy wszyscy tu do koła, zabawimy się wesoło

Witam was, wszystkich wraz

Na zabawę nadszedł czas

Prawa ręka, lewa ręka

Prawa noga, lewa noga

Cały tułów oraz głowa

Witamy was”

2.  Dzieci siedzą w kole a nauczycielka przedstawia dzieciom zagadki ( jako wprowadzenie do tematu zajęć). Dzieci odgadują zagadki ( 3- 4 do wyboru)

 

Zagadka morze

Spokojne lub wzburzone,
słona w nim woda,
kąpiel w nim przyjemna
gdy jest piękna pogoda.

 Zagadka statek

Pokonuje morskie fale,
szybko płynie w dal.
Nie lęka się sztormów
i wzburzonych fal.

 Zagadka o fokach

Kto to: czarne, wąsate.
W futrze zimą i latem.
Lubią mroźną pogodę,
łowią ryby pod lodem.

Zagadka o ośmiornicy

W głębinach mórz i oceanów
już wiele razy ją widziano.
Mówią, że dziwnym jest stworzeniem,
bo ma aż osiem długich ramion.

Zagadka o krabie

Pancerz go chroni z każdej strony
i tak, jak jego kuzyn rak.
Jest w ostre szczypce uzbrojony,
lecz chodzi bokiem, a nie wspak.

Zagadka o rybach

Łuską są pokryte
od nosa po ogon.
Pod wodą pływają,
więc mówić nie mogą.


      Nauczyciel przedstawia dzieciom temat oraz zachęca do wyciągnięcia małego pojemnika, w którym schowany jest obrazek związany z morskimi zwierzętami

Dzieci wybierają pojemniczek odkrywają, jakie morskie zwierzę się w nim kryje i na jaką literkę się rozpoczyna ( co słychać na początku).

Na koniec tego zadania nauczyciel zadaje pytanie: które zwierzęta rozpoczynały się na głoskę O, A, M

 

4.     Następnie nauczyciel pokazuje 4 obrazki statków, które kładzie na chustę animacyjną pełniącą rolę morza. Podaje nazwy statków i zaprasza dzieci do wspólnej zabawy przy muzyce.

Nauczyciel wybiera kilkoro dzieci, które pełnią rolę statków. Dzieci te tworzą w środku małe koło. Pozostałe dzieci tworzą duże koło na około chusty animacyjnej. Podczas piosenki dzieci poruszają się wokół koła. Dzieci w środku także, jednakże gdy mowa o danym statku np. wycieczkowiec to osoba pełniąca rolę wycieczkowa wychodzi z koła i samotnie pływa po morzu przy piosence.

https://www.youtube.com/watch?v=baxb0XVBX8s&t=1s – link do piosenki

 

Płyną po wodzie statki

Jacht i kuter rybacki  

Suną odważnie po falach

Gotowe na nowe wyzwania

Płynie piękny żaglowiec

Obok gna wycieczkowiec

 Suną odważnie po falach

 Po morzach i oceanach

 

Cześć! Tu kuter Łapię ryby w sieć  

Nie oprze mi się żadna  

Flądra ani śledź Lubię się obłowić

W szprotki i łososie

A gdy sieć mam pełną

To do portu ją zawożę

Tam spotykam potężny wycieczkowiec

Może jak odpocznie to o sobie coś opowie

 Stoi też żaglowiec i motorowy jacht

A gdzieś między nimi przycumuje sobie ja

Ref:

Hej tu wycieczkowiec, masę ludzi wiozę

Zapewniam im atrakcji moc przez całą dobę

Mam tu kino, dwa boiska i trzy place zabaw

 Popłyń ze mną na wakacje w rejs po oceanach

Łuu ale mocno wieje, świetnie dziś warunki

Jestem Pan żaglowiec, a to moje córki!

Dwie żaglówki! Wciąż łapiemy w żagle wiatr

 Spójrzcie, zaraz dogonimy motorowy jacht!

Ahoj tam na morzu, jak się macie moi drodzy?

Wiatr mnie nie obchodzi, bo mam silnik dużej mocy

Mogę zwalniać i przyspieszać jak mi się podoba

 Oj, brakło mi paliwa... Pora zatankować!

Ref:

5.     Zabawa muzyczno – ruchowa „Gdzieś w głębinach morskich fal”-  z powtarzaniem tekstu przez dzieci link do piosenki

https://www.youtube.com/watch?v=uYMe4FL23Vg

 Gdzieś w głębinach morskich fal 

1.  Gdzieś w głębinach morskich fal

gdzieś w głębinach morskich fal

Urządziły ryby bal

urządziły ryby bal

I płetwami pach – pach

z dna podniosły cały piach

 

Ref: Plum - plum – plum

Jest dziki tłum

Śpiewy, tańce co za szum

Skacze ryba nad falami

Płyńcie do nas, tańczcie z nami

 

2.    Żółw z żółwicą tańczą też

żółw z żółwicą tańczą też

Razem z nimi morski jeż

razem z nimi morski jeż

Tuńczyk rzekł do starej foki

Przez sardynki mylę kroki

 

Ref: Plum – plum -

 

3.  Rekin gra na saksofonie

rekin gra na saksofonie

A na trąbach morskie słonie

a na trąbach morskie słonie

Ośmiornica na gitarze

Sieć rozlewa soki w barze

 

6.     Piracki Skarb. Nauczyciel mówi dzieciom, że płynąc po morzu znalazł piracki  skarb lecz aby go otworzyć, trzeba wykonać zadanie, które wyznaczył nam pirat. Zadaniem tym, jest połączenie kredką tych samych statków ( karta pracy). Po wykonanym zadaniu przy stoliku dzieci otwierają duże pudło z skarbami morskimi: muszelkami, statkami, bursztynami itp.  nazywają je po czym  następuje dowolna zabawa badawcza dzieci z skarbami.