Matematyczna olimpiada Pastusiowa - gr. młodsze


KONSPEKT MATEMATYCZNEJ OLIMPIADY PASTUSIOWEJ
– GR MŁODSZE


Miejsce: .......................
Data: ...............................
Autor konspektu: A.Chudzik
Prowadzenie: ........................

Cel główny: utrwalanie pojeć matematycznych za pomocą bohaterów Pastusiowej Krainy oraz poprzez zabawy ruchowe  

Cele szczegółowe:
  • Utrwalanie pojęć matematycznych w praktycznym działaniu oraz ruchu
Ø  Kształtowanie umiejętności liczenia
Ø  Rozpoznawanie figur geometrycznych
Ø  Okreslanie wielkości elementów
Ø  Układanie rytmów
  • Dbanie o sprawność fizyczną
  • Uświadamianie dbania o zęby i higienę jamy ustnej

Przygotowania wstępne:
Ubiór dzieci
  • Kłapouszki jako najmłodsze ubierają się na biało – są milkusiami.
  • Kangurki na czerwono i biało - Lilly
  • Króliczki na niebiesko, biało czerowno - Billy
Dekoracja na tablicy z Pastusiami – każdą kopertę z zadaniem trzyma jeden bohater z Pastusiowej Krainy.
Materiały:
  • kartonowe figury geometryczne  (jako witaminy),
  • 3 makiety ust z ząbkami, 
  • mp3 z piosenkami (Pastusiowa Piosenka, tche tche re, geometryczny wąż),
  • pudełka na punkty, piłeczki – punkty, koperty z zdaniami,
  • piramidy zdrowego odżywiania jako kształty trójkątów
  • Pastusiowa piosenka na powitanie w kole.

CZĘŚĆ WSTĘPNA - POWITANIE
Przywitanie z bohaterami Billym, Lily i Milky. Pomachają do manie wszystkie Lilly – dziewczynki, wszyscy Billy – chłopcy, wszystkie Milky – maluszki.

Wszystkie dzieci siedzą w dużym kręgu i trzymają się za ręce. Pastusiowy uścisk puszczam w krąg niech szybko wróci do mych rąk.

CZĘŚĆ WŁAŚCIWA – ZADANIA Z MATEMATYKI

ZADANIE I
ROZPOZNAWANIE KOLORÓW
Konkurencja 1. Zagadki o Pastusiach ( w kopercie Lilly); odgadują poszczególne grupy, punkt dla każdej drużyny. Punktami mogą być kolorowe piłeczki - witaminy:

Gr KŁAPOUSZKI : Chociaż jest najmłodszy i jak śnieg zupełnie biały wraz z innymi pastusiami dba o zdrowie przez dzień cały :   Milky – jakiego koloru jest Milky ?
Gr KANGURKI: jak flaga Polski jest dwukolorowa i zawsze wesoła,   Lily – jakiego koloru jest Lily?
Gr KRÓLICZKI: uśmiechniętą buzię ma,  trzy kolory to jego znak: Billy – jakiego koloru jest Billy?

ZADANIE II
LICZENIE
Gr KŁAPOUSZKI: wszystko wie o zębach i szczotkuje je raz i dwa, on nie boi się Pruchniaczka bo o zęby co dzień dba: Szczotkuś 
– nauczyciel pokazuje na tablicy szczoteczki, zadaniem dzieci jest policzenie ile jest szczoteczek  ?
Gr KANGURKI:  często dobiera się do Zębusia, gdy nie jest czysta buzia:   Robaczek Pruchniaczek 
- Nauczyciel pokazuje ząbki zadananiem dzieci jest policzyć ile ząbków zniszczył robaczek pruchniaczek
Gr KRÓLICZKI:  Takie piękne miejsce na pewno je znacie tam mieszkaja pastusie, tam ich spotkacie: Pastusiowa Kraina
 - Nauczyciel pokazuje na tablicy mieszkańców Pastusiowej Krainy – zadaniem  dzieci jest  policzenie mieszkańców Pastusiowej Krainy


ZADANIE III Witaminowy pociąg  ( każde dziecko trzyma w ręku jedną figurę geometryczną )
ROZPOZNAWANIE FIGUR GEOMETRYCZNYCH ORAZ UKŁADANIE RYTMÓW
Dzieci ustawione są w rzędach grupami. Każde dziecko z grupy otrzymuje do ręki figurę geometryczną.
Gr KŁAPOUSZKI - nauczyciel pokazuje dzieciom kształt koła – dzieci odpowiadają jaki to kształt a następnie układają naprzemienie koła białe duże, małe – od Milkiego:
Gr KANGURKI – nauczyciel pokazuje dzieciom kształt koła ( w kolorze białym) i kwadratu  ( w kolorze czerwonym)  zadaniem dzieci jest rozpoznanie kształtów oraz ułożenie naprzemiennie rytmów koło, kwadrat  - od Lilly
Gr KRÓLICZKI  - nauczyciel pokazuje dzieciom koło (koloru białego), kwadrat (koloru czerwonego), trójkąt (koloru niebieskiego) – zadaniem dzieci jest rozpoznanie kształtów a następnie ułożenie rytmów: koło, kwadrat trójkąt

ZABAWA MUZYCZNO- RUCHOWA – każda grupa tworzy koło.
Zabawa ruchowa w kole „Geometryczny wąż”

ZADANIE IV Co należy jeść aby zdrowe zęby mieć? – produkty z piramidy.
OKREŚLANIE WIELKOŚCI
Każda grupa otrzymuje różnej wielkości piramidy zdrowego żywienia w kształcie trójkątów. Zadaniem dzieci jest ułożenie ich od najmniejszej do największej
Gr KŁAPOUSZKI -  3 piramidy
Gr KANGURKI – 4 piramidy
Gr KRÓLICZKI  – 5 piramid

ZAKOŃCZENIE
Podsumowanie wyników. Zabawy ruchowe na zakończenie
  • Taniec –  Zbieramy owoce.
  • Wszystkie dzieci ustawiają się do tańca i wykonują ruchy za nauczycielem (piosenka tche tche re).
  • Biegniemy,  truskawki (ręce w dół) kroimy na tche tche re,  bieg po zdrowie banany (ręce w górę), maliny (ręce na wysokości pasa)




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz