Jesień

Konspekt zajęć otwartych dla rodziców
pt. „ Parasolki

Data: .............................
Prowadząca: mgr. Agnieszka Chudzik
Miejsce: ....................
Grupa wiekowa: 3 latki

Treście programowe:
1.1    obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują
grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;
11.1 rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla  
poszczególnych pór roku; podejmuje rozsądne decyzje i nie naraża się na niebezpieczeństwo wynikające z pogody (np. nie stoi pod drzewem w czasie burzy, nie zdejmuje czapki w mroźną pogodę);
14.5 słucha np. opowiadań, baśni i rozmawia o nich; interesuje się książkami
14.6 układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej;

Cele:
a) ogólne:
- kształtowanie umiejętności poprawnego wypowiadania się
- rozwijanie spostrzegawczności
- rozwijanie umiejętności ćw. oddechowych
- rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne                             

b) szczegółowe:
- wypowiada się w poprawny sposób na temat wysłuchanego utworu
- przenosi za pomocą słomki elementy na kartkę papieru, tworzy z nich obrazek
- wie, co chroni przed deszczem

Formy pracy: grupowa, indywidualna
Metody pracy:  (wg. Cz. Kupisiewicz)
a) oparte na słowie: opowiadanie, pogadanka
b) oparte na obserwacji i pomiarze: pokaz
c) oparte na działalności praktycznej: metoda zajęć praktycznych ( ćwiczebna)

Pomoce:
Wiersz D. Gellner „Deszczowy Dziadek”, obrazki ubrań chroniących przed deszczem, obrazki z deszczowym dziadkiem, elementy kropli deszczu i parasolki, klej, rułeczki

Przebieg :
1.      Przywitanie dzieci przy pomocy krótkiej piosenki – ustawienia dzieci w kole.
Robimy kółeczko
Okrągłe słoneczko
tupiemy, klaszczemy,
pstrykamy ale nie siadamy

2.      Zabawa na powitanie ruchowo – naśladowcza
Pada deszczyk, pada deszczyk
Wieje chłodny wiatr 2x
Błyskawica grzmot 2x
A nad nami tęcza

Nauczyciel zadaje pytanie dla dzieci jako wprowadzenie do tematu : „O czym była piosenka”

3.      Nauczyciel zaprasza dzieci do tego aby usiadły na dywanie i wysłuchały wierszyka
D.Gellner „Deszczowy Dziadek” jednocześnie razem z panią interpretowały treść wiersza ruchem

Ten Deszczowy Dziadek ciągle kogoś szuka                    dzieci przykładają rękę do czoła
– to Deszczowej Wnuczki, to Mokrego Wnuka       i pokazują wypatrywanie kogoś w oddali
Łazi po ulicach  z  zachmurzoną miną,                      pokazują  zachmurzoną miną
a Deszczowe Wnuki stale gdzieś mu giną!                 pokazują ręce do przodu
Włożył okulary, zajrzał do kałuży.                           naśladują wkładanie okularów    
Patrzcie! Od szukania nos mu się wydłużył!              pokazują wydłużający się nos
Rynny przeszukuje, puka w parasole:                                   pokazują pukanie
– Ja Deszczowym Wnukom zniknąć nie pozwolę!    grożą palcem
 – Dziadku! – piszczą Wnuki – Wcale nie  znikamy!           
Zajrzyj do kalosza, to się przywitamy!                                  klaszczą w dłonie

4.      Nauczyciel zadaje pytania dotyczące tekstu
 – Kogo szukał Deszczowy Dziadek?
– Gdzie szukał swoich wnuków?
 – Gdzie schowały się wnuki Deszczowego Dziadka?
– Jak się ubieramy i co zabieramy ze sobą na spacer, gdy pada deszcz, a na ulicach są kałuże? (zakładamy kurtki przeciwdeszczowe, wkładamy kalosze, zabieramy parasole)

5.      Nauczyciel pokazuje obrazek Deszczowego Dziadka ( Deszczowemu Dziadkowi brakuje kaloszy oraz parasolki. Obrazek nie zawiera również kropli deszczu).
oraz zadaje dzieciom pytania:
„Czego brakuje Deszczowemu Dziadkowi”?
„Przed czym nas chroni parasolka, czego nam jeszcze brakuje na obrazku”?
Dzieci odp. na zadane pytania, po czym nauczyciel zaprasza dzieci do stolika i wyjaśnia zadanie.
Zadanie: uzupełnij obrazek poprzez naniesienie za pomocą słomki brakujących elementów ( kalosze, parasolka, krople deszczu)  w odpowiedni miejsca wskazane na kartce, po czym elementy te przyklej klejem.
6.      Dzieci wykonują zadanie a następnie zostaje stworzona wystawka prac dzieci
..........................................................................................................................................................

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz