Scenariusz zajęć
Temat: „Dbamy o czystość naszych ząbków"
Cele główne: Utrwalanie u dzieci nawyków w zakresie higieny
osobistej; kształtowanie postawy prozdrowotnej.
Cele operacyjne: Przestrzega
zasad higieny osobistej, zna i rozumie pojęcie zdrowy przedszkolak oraz
witaminy, recytuje wiersz na temat zdrowia
Metody: czynna,
aktywizująca, stawianych zadań
Formy: z całą grupą,
indywidualna
Pomoce: wiersze
"Elinka", wiersz "Chory
ząb" Helena Bechler, pacynka Elinki, przybory do mycia zębów,
kartki papieru kredki, papierki po słodyczach, owoce i warzywa, Słowa piosenki
"Szczotka, Kubek, Pasta"
Przebieg zajęć:
1. Nauczycielka wita
dzieci oraz przybyłą na zajęcia myszkę "Elinkę", która serdecznie
wita się z dziećmi przedstawiając się przy pomocy wiersza
ELINKA
Nazywają mnie myszką Elinką,
Bo zawsze mam wesołą minkę.
I przed lusterkiem ząbki szczotkuję.
I zawsze o tym pamiętam.
Aby codziennie, nie tylko od święta,
Myc swoje ząbki, gdy idę spać,
A także rano, gdy pora wstać.
By ząbki były zdrowe i białe:
Gotowa jestem myc ząbki małe.
I po śniadaniu i po kolacji,
I po obiedzie- czy nie mam racji?
Najpierw te z lewej pastę dostają,
Potem te z prawej-, bo tez czekają.
Ząbki na górze dokładnie myję,
I tych na dole tez nie ominę.
Bo aby ząbki przepiękne mieć,
Trzeba po prostu umieć i chcieć.
2. Następnie Elinka zadaje dzieciom następujące pytania
·
Kto z
Was myje ząbki, ile razy?
·
Co jest dobre i zdrowe dla naszych ząbków,
pokazując dzieciom różne produkty? Dzieci podają swoje odpowiedzi. Segregują
produkty na zdrowe i niezdrowe. Po
segregacji produktów Elinka informuje dzieci, że każdy owoc i warzywo zawiera w
sobie wiele witamin, po czym wyjaśnia za pomocą obrazków, co oznacza słowo "witaminy",
w czym się one znajdują i w jaki sposób wpływają na nasze zdrowie
3. Elinka
przedstawia historię swojego kolegi, który nie dbał o swoje zdrowie
Chory ząb (Helena Bechler)
Ledwie wrócił Grześ z przedszkola,
ząb okropnie go rozbolał.
Ząbek bolał, płakał Grześ i kolacji nie mógł jeść.
Więc orzekli wszyscy zgodnie, że Grześ pójdzie do
przychodni.
W poczekalni jasnej, dużej, czas nikomu się nie dłuży:
Chcesz - obrazki tu oglądaj, chcesz - masz misia i
wielbłąda.
A dentystka uśmiechnięta grzecznie mówi do pacjenta:
Chodź tu bliżej, Grzesiu, siadaj, zaraz chory ząbek zbadam.
I pamiętaj mój kochany, że o ząbki, co dzień dbamy.
A kto ząbki często czyści, ten nie boi się dentysty.
4. Po przeczytaniu wiersza nauczycielka podsumowuje zajęcia
na temat dbania o higienę osobistą oraz dziękuje Elince za spotkanie proponując
wspólne zaśpiewanie piosenki w kole z elementami ruchu
SZCZOTKA, PASTA, KUBEK...” (Piosenka - ,,TIK- TAK )
Szczotka, pasta,
Kubek zimna woda,
Tak się zaczyna wielka przygoda.
Myję zęby, bo wiem o tym,
Kto ich nie myje,
Ten ma kłopoty.
Żeby zdrowe zęby mieć,
Trzeba tylko chcieć.
Szczotko, szczotko, hej
szczoteczko,
O, o, o, o,
Zatańcz z nami
Tańcz w kółeczko o, o, o,
W prawo, w lewo, w lewo, w prawo
o, o, o,
Po jedzeniu kręć się żwawo o, o,
o,
Bo to bardzo ważna rzecz, żeby
zdrowe zęby mieć.
5. Po piosnce dzieci powtarzają za
nauczycielką słowa wiersza "Zdrowie to największy skarb"
Zdrowie to największy skarb, ·każdy musi o nie dbać!
Żeby zdrowym być, ·trzeba zęby myć-
rano i wieczorem, ·wesoło z humorem.
Myć owoce i zajadać, ·o surówkach źle nie gadać, ·bo w nich samo zdrowie-
każdy mądry powie.
Jedno tylko zdrowie masz!
i o zdrowie, co dzień dbasz?
Żeby zdrowym być, ·trzeba zęby myć-
rano i wieczorem, ·wesoło z humorem.
Myć owoce i zajadać, ·o surówkach źle nie gadać, ·bo w nich samo zdrowie-
każdy mądry powie.
Jedno tylko zdrowie masz!
i o zdrowie, co dzień dbasz?
6. Podsumowanie zajęć: narysowanie na kartce papieru bakterii na ząbku
będącej wynikiem braku dbania o higienę jamy ustnej
Agnieszka
Chudzik
Świetny wpis. Będę na pewno tu częściej.
OdpowiedzUsuńDziękuje serdecznie. Prosze korzystać, z tym, że proszę zaznaczyć autora, jeśli pani korzysta z sceanriuszy.
OdpowiedzUsuń