niedziela, 24 kwietnia 2022

Scenariusz zajęć logopedycznych " Sylaby otwarte i zamknięte" sza, asza ...

                SCHEMAT SCENARIUSZA ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

CZĘŚĆ OGÓLNA

Szkoła / Placówka 

Grupa: chłopiec   6 – lat – szereg szumiący

Data:. 

Nr zajęć: 

Autor: Agnieszka Chudzik

Temat zajęć: „Szymon wyrusza na wakacje nad morze ”

 

Cele kształcenia – wymagania ogólne:

1.      Usprawnianie narządów mowy.

2.      Utrwalanie prawidłowej wymowy głoski [sz] w sylabach otwartych  i zamkniętych

3.       Stymulacja mechanizmów lewopółkulowych – sekwencje

4.      Usprawnianie percepcji i pamięci wzrokowej

5.      Usprawnienie motoryki małej.

6.      Usprawnienie aparatu oddechowego

7.      Kształtowanie pojęć matematycznych

 

Treści nauczania – wymagania szczegółowe:

Wiadomości:

1.      Wie, jak wykonać prawidłowo ćwiczenia buzi i narządów mowy.

2.      Wie, jak prawidłowo wymawiać głoskę [sz]

3.      Wie, jak ułożyć muszle

4.      Wie, gdzie leżą te same logotomy

5.      Wie, jak wyglądają te same liście i  odnajduje je

6.      Wie, w jaki sposób wykonać ćwiczenia oddechowe

7.      Rozróżnia kolory

 

Umiejętności:

1.      Poprawnie wykonuje ćwiczenia buzi i narządów mowy.

2.      Poprawnie wymawia głoskę [sz]

3.      Poprawnie układa muszle zgodnie z poleceniem

4.      Poprawnie koloruje logotomy

5.      Poprawnie dobieramy pary liści

6.      Poprawnie robi wdech nosem

7.      Poprawnie koloruje lody według kodu

 

Formy organizacji zajęć: indywidualna

Metody i techniki dydaktyczne

logopedyczne

·        Ćwiczenia usprawniające motorykę narządów mowy.

·        Ćwiczenia wzrokowe.

·        Ćwiczenia oddechowe.

·        Ćwiczenia stymulujące lewą półkulę

Inne:

Metoda pedagogiki zabawy – metoda aktywizująca.

 

Środki i pomoce dydaktyczne:  karty pracy własnego autorstwa oraz karty pracy z książek autorskich, kostka do gry, pionki, ilustracja morza, papierowe muszelki, kredki.

 

Literatura:

1.      Ilustracje muszli do ćwiczeń http://www.meddybemps.com/shells/bw01.html

2.    M. Czarnecka – Zreda, H. Strojewska „Zabawy logopedyczne dla przedszkolaków” wyd. Raabe, Warszawa 2012

3. J. Mikulska „Logotomy z głoskami szeregu szumiącego sz,cz, Kraków 2013 wyd. WIR

4. B. Senkowska „Sylaby, słowa, wyrazy. Ćwiczenia artykulacyjne. Szereg szumiący , zeszyt 1, Wydawnictwo Edukacyjne, 2012r.

 

CZĘŚĆ SZCZEGÓŁÓWA

Przebieg lekcji / zajęć:

1.      Wprowadzenie - piosenka powitalna, informująca o celu podróży – tematyce zajęć.

Hej ho żagle wstaw ciągnij linę i się baw

Hej ho śmiało steruj statkiem, który jest z papieru

 

Zadanie nr 1  „Przygotowania do podróży”

Ćwiczenia buzi i języka

1.      Cmokanie

2.      Buziaczki

3.      Nadmuchiwanie policzków

4.      Kląskanie

5.      Oblizywanie warg

 

Zadanie 2. Lokomotywa

Szymon wyjeżdża nad morze pociągiem. Lokomotywa wydaje różne dźwięki.

Postaraj się prawidłowo wymówić za prowadzącym sylaby zapisane na dymkach. Poszukaj takich samych sylab i pokoloruj je tym samym kolorem.


Zadanie 3 Zbieramy muszle „Ćwiczenia oddechowe”

Kiedy Szymon dojechał na miejsce  pierwszą rzeczą, którą chciał zobaczyć było morze i muszelki.

Powtórz za prowadzącym sylaby, które znajdują się na muszelkach a następnie za pomocą słomki przenieś je na ilustrację morza


 


 
     Następnie ułóż muszle według proponowanej przez prowadzącego sekwencji – dziecko układa muszle według sekwencji.

 

Sza, sze, szo, szy


Zadanie 4 Oglądamy statki. Szymon  uwielbia statki. Postanowił zatem, że popłynie w rejs statkiem. Miał jednak bardzo trudny wybór gdyż statki były różnego rodzaju  i nie mógł się zdecydować.

Powtórz za prowadzącym nazwy statków a następnie wybierz swój ulubiony i pokoloruj .



 

Zadanie 5. Idziemy na lody. Po rejsie Szymon postanowił iść na lody

Pokoloruj rysunek lodów według kodu – wskazanych kolorów a następnie wypowiedz po kolei z jakich sylab składają się poszczególne części .

                               


 

 

Zadanie nr 6 Gramy na kocyku „Gra memory” lub „Gra z kostką”

Gra memory

1.      Znajdź takie same liście i nazwij sylaby, które są na nich napisane

 



Gra z kostką

2.      Rzuć kostką przesuń się o tyle pól ile wskazuje kostka rubika, nazwij  sylaby.

 

 gra od "Artykulacja"

ZAKOŃCZENIE

Podziękowanie za udział, wręczenie dyplomu.  

 

ZADANIE DOMOWE

 

Pamiątka z wakacji „Kapelusz” – Szymon kupił sobie nad morzem kapelusz

Nazwij sylaby a następnie pokoloruj kapelusze.

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz