środa, 4 marca 2020

Marcowe zabawy - Dzień Pogody


Scenariusz zajęć „Dzień Pogody”

Miejsce: Przedszkole nr 41 Rybnik             Data:  05.03.2020
Tematyka zajęć:  Marcowe zabawy – „Dzień Pogody”
Autor: A. Chudzik

Cel główny:
Kształtowanie umiejętności rozpoznawania zjawisk pogodowych w oparciu o zabawy dydaktyczne, plastyczne oraz eksperymenty

Cele szczegółowe:
·       Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania  oraz wypowiadania się
·       Kształtowanie umiejętności estetycznego wykonania pracy
·       Rozwijanie kreatywności oraz pomysłowości
·       Rozwijanie zaciekawienia u dzieci
·       Ćwiczenie spostrzegawczości
·       Umożliwienie dzieciom przeżywania sukcesu poprzez pracę grupową

Obszar edukacyjny: IV:1,  3, 6,8
I 5 uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu…
I 7 wykonuje czynności, takie jak: sprzątanie, pakowanie, trzymanie przedmiotów jedną ręką i oburącz, małych przedmiotów z wykorzystaniem odpowiednio ukształtowanych chwytów dłoni…
II 1 rozpoznaje i nazywa podstawowe emocje, próbuje radzić sobie z ich przeżywaniem;
II 2 szanuje emocje swoje i innych osób;
II 4 przedstawia swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu;
III 9 komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne; wyraża swoje oczekiwania społeczne wobec innego dziecka, grupy.
IV 8  wykonuje własne eksperymenty graficzne farbą, kredką, ołówkiem, mazakiem itp., tworzy proste i złożone znaki, nadając im znaczenie, odkrywa w nich fragmenty wybranych liter, cyfr, kreśli wybrane litery i cyfry na gładkiej kartce papieru, wyjaśnia sposób powstania wykreślonych, narysowanych lub zapisanych kształtów, przetwarza obraz ruchowy na graficzny i odwrotnie, samodzielnie planuje ruch przed zapisaniem, np. znaku graficznego, litery i innych w przestrzeni sieci kwadratowej lub liniatury, określa kierunki i miejsca na kartce papieru;

Formy pracy:     a) zbiorowa            b) indywidualna 
Metody pracy:  (wg. Cz. Kupisiewicz)
a) oparte na słowie: rozmowa, wiersz      
b) oparte na obserwacji i pomiarze: pokaz,
c) oparte na działalności praktycznej: metoda zajęć praktycznych (ekspresyjna)
Metody aktywizujące: eksperyment

Pomoce dydaktyczne: worki na śmieci w kolorze niebieskim, elementy pogody wycięte z kolorowego papieru, taśma klejąca, klej, butelki, wata, brokat, barwnik do tkanin niebieski, strój pogodynki, płyta cd. z piosenką

1.Wprowadzenie
Nauczycielka wraz z dziećmi śpiewa piosenkę – wyciszankę
„Budujemy ciszę, budujemy ciszę budujemy z kloców ciszę”  
Dzieci wyciszają się, tworzą koło i siadają na dywan


2. Przebieg zajęć
Nauczycielka informuje dzieci, że na zajęciach spotkamy się z panią pogodynką. Po czym przebiera się za pogodynkę i recytuje dzieciom wiersz  „Pogoda „ J. Myślińskiej

Pogoda to straszny łobuziak,
nie słucha, kiedy ją proszę,
gdy mam ochotę na słonko,
każe mi wkładać kalosze.

A kiedy znowu zapragnę
pojeździć sobie na sankach,
ona roztapia śnieg cały,
aż cieknie z mego bałwanka.

Pogoda bywa grymaśna,
ale też czasem jest miła,
no i przynosi mi słońce,
bym się na dworze bawiła.


Po wysłuchaniu nauczyciel zadaje kilka pytań dzieciom:
1.      O czym mówiła pogodynka ?
2.     Kto wie jaka może być pogoda ?

- dzieci odpowiedziały na pytania a nauczyciel krótko podsumowuje wiadomości na temat zjawisk pogodowych po czy zaprasza dzieci do stworzenia stroju pogodynki.

3. Stworzenie stroju pogodynki praca dwóch grup
a) dzieci z gr.  Kangurki zakładają wcześniej zrobiony worek na śmieci w kolorze niebieskim z wyciętymi otworami na głowę oraz ręce
b) gr. maluchów - Kłapouszki przykleja na każdą osobę obrazki przedstawiające zjawiska pogodowe
 - po ozdobieniu strojów następuje pokaz mody przy piosence Pada pada deszczyk pada oraz zdjęcie prezentowanych strojów

4.     Eksperyment pogodowy

Każde dziecko otrzymuje butelkę, do której wkłada watę, niebieski brokat oraz pioruny zrobione z plastiku. Następnie nauczyciel wypełnia butelki wodą zabarwioną na niebiesko oraz zabezpiecza zakrętkę przed wylaniem się wody.

5.     Podsumowanie

Podziwianie butelek z pogodą w środku, stworzenie wystawy.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz