KONSPEKT ZAJĘĆ DLA DZIECI 3- 4- LETNICH
Temat: Kolorowe
Kalosze
Miejsce: ....................
Data: ..................
Grupa wiekowa: 3- 4- latki
opracowanie i prowadzenie: mgr Agnieszka Chudzik
opracowanie i prowadzenie: mgr Agnieszka Chudzik
Obszary z podstawy programowej:
1.1 obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co
mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu,
na ulicy;
3.1 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić
poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
3.2 mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu
do sytuacji lub komunikuje się
w inny zrozumiały sposób;
w inny zrozumiały sposób;
11.1 rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla
poszczególnych pór roku; podejmuje rozsądne decyzje i nie naraża się na
niebezpieczeństwo wynikające z pogody (np. nie stoi pod drzewem w czasie burzy,
nie zdejmuje czapki w mroźną pogodę);
4.2 grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje
uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
13.1 Liczy obiekty
Cel główny: Kształtowanie umiejętności klasyfikowania elementów
Cele ogólne
- kształtowanie umiejętności uważnego
słuchania oraz spostrzegania
- kształtowanie umiejętności grupowania kaloszy wg. koloru oraz
wielkości
- kształtowanie umiejętności liczenia
- kształtowanie umiejętności rozpoznawania
kolorów
Cele operacyjne:
- rozpoznaje kolory
- wie, jak posegregować
kalosze wg. wielkości i koloru
- wie, jakie elemety
ubioru są potrzebne podczas deszczu
- rozwiązuje proste
zagadki
- potrafi prawidłowo
liczyć
Metody
a) oparte na słowie: pogadanka
b) oparte na obserwacji
i pomiarze: pokaz
c) oparte na działalności
praktycznej: metoda zajęć praktycznych (ekspresyjna)
d) Metody praktyczne wg. Okoń:
ćwiczebna, realizacji zadań
Pomoce:
obrazki: kaloszy, parasola, deszczu, papierowe kalosze różnej wielkości oraz
koloru, karta pracy: ćwiczeni grafomotoryczne – kalosze
Sposoby idywidualizacji:
· odpowiednie miejsce danego dziecka
· system motywacyjny – pochwały, buzki
· obserwowanie
i zwracanie uwagi podczas robienia ćwiczeń ,
· podawanie dodatkowych wskazówek
· specjalne miejsce przy stoliku
· dawanie dodatkowych zadań ze względu na posiadanie
dużej wiedzy oraz aktywność ( dzieci zdolne kolorują więcej kaloszy)
· instruowanie podczas ćwiczeń zw. z grafomotoryką (
poprawne trzymanie kredki )
1. Czynności organizacyjne - wprowadzające:
Nauczyciel zaprasza do przywitania się
tańcem „Daj mi rączkę”. Dzieci tańczą a następnie siadają na dywanie
2. Przebieg -
wprowadzenie do tematyki zajęć poprzez rozwiązanie zagadek
Jakie buty temu służą
Żebyś mógł w nich
Chodzić po kałużach ( kalosze)
Pada zawsze w doł
Jest tylko na dworze
Nigdy suchy być nie może ( deszcz)
Gdy deszcz pada –
Zawsze go rozkładasz (parasol)
3. Zajęcia właściwe – klasyfikowanie kaloszy
a) Nauczyciel rozkłada kalosze różnej wielkości oraz w
różnych kolorów. Następnie wraz z dziećmi następuje omówienie ich wyglądu (
kolor, wielkość)
b) Nauczyciel zachęca dzieci do posegregowania kaloszy
wg.
- koloru
- wielkości
a następnie policzenie par
4. Zadanie przy stoliku –
karta pracy – ćw. grafomotoryczne , segregowanie kaloszy wg. wielkości.
Dzieci rysują po liniaturze kalosze i
łączą je wg. wielkości a następnie kolorują wybraną parę kaloszy.
· Karta pracy dla 3 latków ( 2 elementy – 2 pary
kaloszy duże i małe)
· Karta pracy dla 4 – latków ( 3 elementy – 3 pary
kaloszy małe, średnie i duże)
5. Podsumowanie zajęć: wystawka
prac dzieci
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz