środa, 18 lipca 2018

Puchatkowe wieczory edukacyjno - bajkowe konspekty


KONSPEKTY STWORZONE ZOSTAŁY DO AUTORSKIEGO PROGRAMU PRZYRODNICZEGO A. CHUDZIK
 
Konspekt zajęć otwartych z rodzicami
„Puchatkowy wieczór edukacyjno – bajkowy”

„JELENIE I SARNY”
 
Miejsce: Przedszkole nr 41 Rybnik
Data: ………………
Autor konspektu: A. Chudzik
Prowadzący: ……………………

 Cel główny:
·        Poszerzenie wiedzy przyrodniczej dzieci w zakresie zwierząt leśnych poprzez wspólne zajęcia z rodzicami

 Cele szczegółowe:
·        Rozbudzenie zainteresowań u dzieci światem zwierząt: jeleni, saren
·        Poszerzenie wiadomości u dzieci oraz rodziców na temat wykorzystania środków multimedialnych oraz literatury bajkowej w celach zdobywania informacji o przyrodzie oraz świecie zwierząt
·        Kształtowanie współpracy na poziomie rodzic – przedszkole poprzez angażowanie się w działania przedszkola
·        Zaspokojenie potrzeby zabawy dziecka z rodzicem poprzez wspólne gry i zabawy ruchowe
·        Rozwijanie zainteresowań dzieci zwierzętami poprzez bezpośredni kontakt z ich porożami
·        Kształtowanie umiejętności rozpoznawania tropów oraz poroży jelenia, kozła

Materiały dydaktyczne i inne pomoce:
·        Poduszki
·        Tablica interaktywna
·        Rolka tapety – stworzenie kliszy filmowej
·        Pokaz multimedialny ( Jelenie i sarny autorstwa A. Chudzik)
·        Obrazki zwierząt
·        Bajka „Bambi II”
·        Arkusze szarego papieru z kolorowanką
·        Husta animacyjna

PRZEBIEG
1.     Przywitanie dzieci i rodziców
2.     Przedstawienie celu spotkania oraz zaproponowanie stworzenia pracy plastycznej w formie kliszy filmowej przez dziecko i jego rodzica
3.     Wprowadzenie do tematyki zajęć poprzez oglądanie pokazu multimedialnego ukazującego wszelkie informacje na temat jeleni, saren, kozła oraz rozmowy na temat oglądanego pokazu  
·        Jak rozpoznać jelenia od kozła
·        Pożywienie zwierząt
·        Poroża (jelenia, kozła)
·        Tropy zwierząt
·        Jelenie, sarny w bajkach i opowiadaniach
4.     Oglądanie poroży jeleni w różnym wieku oraz kozła
5.     Oglądanie  bajki „Bambi II”
6.      Gry i zabawy ruchowe z rodzicami
·        „Oczko” – dzieci siedzą na podłodze za nimi stoją rodzice. Jeden z uczestników, który nie ma pary puszcza dowolnej osobie siedzącej na podłodze oczko, jeśli tej osobie uda się uciec to osoba, która teraz została bez pary puszcza oczko.
·        Zabawa z chustą animacyjną „ Znikająca sarenka” – dzieci siedzą na podłodze trzymając chustę na poziomie pasa, za nimi stoją rodzice. Pod chustą schował się pies, który poluje na sarenkę. Pies wciąga sarenkę pod  chustę a zadaniem rodzica jest nie dopuszczenie do tego.
·        „Bambi i tuptuś” – uczestnicy tworzą koło . W środku koła siedzi osoba, która pokazuje palcem Bambiego i Tuptusia. Te osoby biegną szybko naokoło koła i wracają na swoje miejsce.
·        „Leśne kalambury” – rysowanie elementów na tablicy i odgadywanie co to jest
7.     Kolorowanie wspólnej kolorowanki dużego formatu „Jeleń i kozioł”
8.     Zakończenie

Konspekt zajęć otwartych z rodzicami nr 2

„Puchatkowy wieczór edukacyjno – bajkowy”
„PSZCZOŁY I NIE TYLKO”
 
Miejsce: Przedszkole nr 41 Rybnik
Data: …………………
Autor konspektu: A. Chudzik
Prowadzący: ……………………….

 Cel główny:
·        Poszerzenie wiedzy przyrodniczej dzieci w zakresie owadów  poprzez wspólne zajęcia z rodzicami

Cele szczegółowe:
·        Rozbudzenie zainteresowań u dzieci światem owadów: pszczoły, osy, szerszenie
·        Poszerzenie wiadomości u dzieci oraz rodziców na temat wykorzystania środków multimedialnych oraz literatury bajkowej w celach zdobywania informacji o przyrodzie oraz świecie zwierząt
·        Kształtowanie współpracy na poziomie rodzic – przedszkole poprzez angażowanie się w działania przedszkola
·        Zaspokojenie potrzeby zabawy dziecka z rodzicem poprzez wspólne gry i zabawy ruchowe
·        Rozwijanie zainteresowań dzieci owadami poprzez oglądanie ich produktów
·        Kształtowanie umiejętności rozpoznawania pszczoły, osy, szerszenia
·        Smakowanie miodu
·        Poznawanie produktów pszczelich: plastry miodu, pyłek kwiatowy, miód, wosk itp.

Materiały dydaktyczne i inne pomoce:
·        Poduszki
·        Tablica interaktywna
·        Rolka tapety – stworzenie kliszy filmowej
·        Pokaz multimedialny (Pszczoły i nie tylko  autorstwa A. Chudzik)
·        Obrazki owadów  
·        Bajka „Film o pszczołach
·        Arkusze szarego Papieru z kolorowanką
·      chusta animacyjna
·        Nowa pasieka, plastry miodu, wosk pszczeli, pierzga, miód 

 PRZEBIEG
9.     Przywitanie dzieci i rodziców
10. Przedstawienie celu spotkania oraz zaproponowanie stworzenia pracy plastycznej w formie kliszy filmowej przez dziecko i jego rodzica
11. Wprowadzenie do tematyki zajęć poprzez oglądanie pokazu multimedialnego ukazującego wszelkie informacje na temat owadów   oraz rozmowy na temat oglądanego pokazu 
·        Jak odróżnić szczołę od osy czy szerszenia  
·        Pożywienie owadów
·        pasieka
·        produkty pszczele
·        gniazda os, szerszeni
12. Oglądanie pasieki, plastrów miodu, wosku pszczelego, pierzgi pszczelej
13. Smakowanie miodu
14. Oglądanie  bajki „Film o pszczołach”
15.  Gry i zabawy ruchowe z rodzicami
·        „Oczko” – dzieci siedzą na podłodze za nimi stoją rodzice. Jeden z uczestników, który nie ma pary puszcza dowolnej osobie siedzącej na podłodze oczko, jeśli tej osobie uda się uciec to osoba, która teraz została bez pary puszcza oczko.
·        Zabawa muzyczno – ruchowa „Taniec Mai”
·        Zabawa z chustą animacyjną „Omijam krople”
·         „Pszczele kalambury” – rysowanie elementów na tablicy i odgadywanie co to jest
16. Kolorowanie wspólnej kolorowanki dużego formatu „Pszczoła ”
17. Zakończenie

Konspekt zajęć otwartych z rodzicami nr 3
"Puchatkowy wieczór edukacyjno - bajkowy”
 
„MRÓWKI”
 
Miejsce: Przedszkole nr 41 Rybnik
 
Data: ………………
Autor konspektu: A. Chudzik
Prowadzący: ……………………

 Cel główny:
·        Poszerzenie wiedzy przyrodniczej dzieci w zakresie poznania mrówek i ich zwyczajów poprzez wspólne zajęcia z rodzicami

Cele szczegółowe:
·        Rozbudzenie zainteresowań u dzieci światem owadów
·        Poszerzenie wiadomości u dzieci oraz rodziców na temat wykorzystania środków multimedialnych oraz literatury bajkowej w celach zdobywania informacji o przyrodzie oraz świecie zwierząt i owadów
·        Kształtowanie współpracy na poziomie rodzic – przedszkole poprzez angażowanie się w działania przedszkola
·        Zaspokojenie potrzeby zabawy dziecka z rodzicem poprzez wspólne gry i zabawy ruchowe
·        Rozwijanie zainteresowań dzieci owadami poprzez bezpośrednią obserwację hodowli mrówek
·        Kształtowanie umiejętności rozpoznawania kilku rodzajów mrówek

Materiały dydaktyczne i inne pomoce:
·        Poduszki
·        Tablica interaktywna
·        Rolka tapety – stworzenie kliszy filmowej
·        Pokaz multimedialny ( Mrówki autorstwa A. Chudzik)
·        Obrazki mrówek
·        Bajka „ Po rozum do mrówki”
·        Kolorowanka – Mrówka
·        Chusta animacyjna

PRZEBIEG
1.     Przywitanie dzieci oraz ich rodziców
2.     Przedstawienie celu spotkania oraz zaproponowanie stworzenia pracy plastycznej w formie kliszy filmowej przez dziecko i jego rodzica
3.     Wprowadzenie do tematyki zajęć poprzez oglądanie pokazu multimedialnego ukazującego wszelkie informacje na temat mrówek. Ich życia w mrowisku oraz poza nim, pożywienia, kast a także ukazanie roli mrówki w przyrodzie. Rozmowy na temat oglądanego pokazu 
·        Jak wygląda mrówka i jakie są jej zwyczaje?
·        Jak rozpoznać królową od robotnicy?
·        Gdzie żyją mrówki ?
·        Czym żywią się mrówki ?
·        Jaka jest rola mrówek w środowisku przyrodniczym?
·        Kto jest przyjacielem mrówek?
4.     Oglądanie hodowli mrówek przyniesionych przez hodowców oraz narzędzi potrzebnych do ich hodowli
5.     Zabawy muzyczno – ruchowe z rodzicami
·        Marsz mrówek – zabawa ruchowa z elementem marszu i podskoku
·        Zabawa z chustą animacyjną „Królowa mrówek
6.     Oglądanie bajki „ Po rozum do mrówki”
Zakończenie: otrzymanie przez dzieci pamiątkowej kolorowanki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz