Edukacja, kreatywność, wychowanie, psychoedukacja, pedagogizacja, logopedia, GOPEX, rozwój osobisty jak i zawodowy ( wszelkie prawa co do kopiowania bez zgody autora zastrzeżone) KONTAKT: formularz na dole lub mail: agnieszka.chudzik@op.pl
niedziela, 31 marca 2019
It is Easter
Scenariusz
zajęć otwartych dla dzieci z ich rodzicami
Temat: It is Easter
Czas: 15- 20 minut (
bez Arts and Crafts)
Grupa
wiekowa: 3-4 latki
Materiały:
- flashcards: króliczek wielkanocny, kurczaczek,
jajka, koszyczek,
- przedmioty: dla
każdego dziecka jajko, obręcze oraz ewentualnie kurczaczki
- inne:
odtwarzacz CD, kleje
Piosenki:„Good
morning”, „Bye bye good bye”, “ Easter Bunny”, “Sleeping bunny”
Słownictwo:
Easter bunny, Easter eggs, basket, chicks, Easter palm
Słownictwo
do utrwalenia: head, knees, ear,
Cele operacyjne:
Dziecko:
- poznaje
słownictwo związane z Wielkanocą
- powtarza słowa i
naśladuje za nauczycielem ruchy zw. z daną rzeczą
- śpiewa piosenkę i
inscenizuje ją ruchem
- bierze aktywny
udział w zabawach ruchowych
Metody pracy
Metoda TPR Audiolingwialna
Techniki
1.
Towarzyszące
słuchaniu: wskazywanie obrazka , pantomima,
2.
Towarzyszące
mówieniu: zgadywanka obrazkowa
Formy pracy:
Praca
zbiorowa Praca
indywidualna
Przebieg zajęć:
1. Introduction:
Powitanie
wszystkich uczestników zajęć, zaśpiewanie piosenki na powitanie „Good Morning”
2. Presentation:
Nauczyciel
pokazuje obrazki wielkanocne a dzieci powtarzają za nauczycielem poszczególne
słowa. Następnie pokazuje 1 obrazek i powtarza ponownie jak się nazywa przedstawiona na nim rzecz, po
czym podaje go dziecku z lewej strony. Dziecko które otrzymało obrazek powtarza
dane słowo i przekazuje obrazek dalej aż do końca kółeczka by każde dziecko
mogło dany obrazek trzymać w ręce i powiedzieć co to jest.
3. Practice:
Piosenka
- śpiewanie piosenki wraz z nauczycielem. Podczas piosenki nauczyciel na dane
słowo pokazuje odpowiednie ruchy, które dzieci wykonują.
Easter
Bunny hop hop hop ( dzieci skaczą)
Make
your ears go flop flop flop ( dzieci naśladują skapnięte uszka)
Hide
your easter eggs around ( dzieci udają
że chowają jajka na ziemię)
in
the grass and on the Grodnu
Easter
bunny hop hop hop
Make
your ears go flop flop flop
4. Production
Zabawa nr 1
Nauczyciel
rozdaje dzieciom obręcze. W każdym obręczu znajduje się jajko. Dzieci siedzą
parami naprzeciwko siebie. Nauczyciel wypowiada słowa takie jak: head ( dzieci
chwytają się za głowę) ears ( dzieci chwytają się za uszy) itd. Jednakże na
hasło eggs dzieci szybko chwytają do ręki jajko, które znajduje się w środku
koła. Kto pierwszy je weźmie ten wygrywa. Ten kto przegrał wykonuje głos
kurczaka.
wersja nr 2 w obręczy znajduje się kilka lub wszystkie poznane słowa: np.
eggs, basket, chick,
Zabawa ruchowa do piosenki „ Sleeping bunnies” –
jako rozładowanie napięcia.
See
the little bunnies sleeping till it’s nearly noon- dzieci kładą się na dywanie
Shall we wake them with a merry tune?
They`re so still, are they ill?
No! Wake up bunnies! ( dzieci wstają z dywanu i skaczą)
Hop little bunnies, hop, hop, hop
Hop little bunnies, hop, hop, hop
Hop little bunnies, hop, hop, hop
Hop little bunnies, hop and stop
Shall we wake them with a merry tune?
They`re so still, are they ill?
No! Wake up bunnies! ( dzieci wstają z dywanu i skaczą)
Hop little bunnies, hop, hop, hop
Hop little bunnies, hop, hop, hop
Hop little bunnies, hop, hop, hop
Hop little bunnies, hop and stop
5.
Conclusion
Piosenka – dzieci na zakończenie
śpiewają razem z nauczycielem piosenkę „Bye bye good bye”
Part II Art.
Craft
6. Praca plastyczno
- techniczna z rodzicami. Wykonanie przez dzieci i rodziców palmy wielkanocnej z papieru
Flash
cards
czwartek, 21 marca 2019
I Dzień Wiosny 2019
KONSPEKT
ZAJĘĆ DO PROGRAMU PRZYRODNICZEGO
„Z KUBUSIEM PUCHATKIEM POZNAJĘ
PRZYRODĘ”
„ I Dzień Wiosny” gr. 3- latki „KŁAPOUSZKI”
Miejsce: ............................
Data:
21.03.2019
Temat
zajęć: I Dzień Wiosny
Autor
konspektu:
Agnieszka Chudzik
Cel
główny:
·
Uroczyste obchodzenie I Dnia Wiosny
Cele
szczegółowe:
·
Dziecko
zna zwiastuny wiosny ( krokusa, bociana, sasanke)
·
Dostrzega
piękno Polskiej natury
·
Wie,
które zwierzęta budzą się z zimowego snu
·
Uważnie
słucha polecenia
·
Koloruje
kolorowankę zgodnie z instrukcją
·
Wręcza
kwiaty pani wiosny pracownikom przedszkola
·
Mówi
rymowankę
Obszar
edukacyjny:
I
5 uczestniczy w
zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami
lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu…
I
7 wykonuje
czynności, takie jak: sprzątanie, pakowanie, trzymanie przedmiotów jedną ręką i
oburącz, małych przedmiotów z wykorzystaniem odpowiednio ukształtowanych
chwytów dłoni, używa chwytu pisarskiego podczas rysowania, kreślenia i
pierwszych prób pisania;
II
11 dostrzega
emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji
estetycznej.
III
1 przejawia
poczucie własnej wartości jako osoby, wyraża szacunek wobec innych osób i
przestrzegając tych wartości, nawiązuje relacje rówieśnicze;
III5 ocenia swoje zachowanie w
kontekście podjętych czynności i zadań oraz przyjętych norm grupowych;
przyjmuje, respektuje i tworzy zasady zabawy w grupie, współdziała z dziećmi w
zabawie, pracach użytecznych, podczas odpoczynku;
III
8 obdarza uwagą
inne dzieci i osoby dorosłe;
IV
2 wyraża swoje
rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za
pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla
dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie
wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy, rozróżnia głoski na początku i końcu w
wybranych prostych fonetycznie słowach;
IV
5 odpowiada na
pytania, opowiada o zdarzeniach z przedszkola, objaśnia kolejność zdarzeń w
prostych historyjkach obrazkowych, układa historyjki obrazkowe, recytuje
wierszyki, układa i rozwiązuje zagadki;
IV
7 eksperymentuje
rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną;
słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do
muzyki ….
IV
8 wykonuje
własne eksperymenty graficzne farbą, kredką, ołówkiem, mazakiem itp., t
IV
18 posługuje się
pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, np. tęcza, deszcz, burza,
opadanie liści z drzew, sezonowa wędrówka ptaków, kwitnienie drzew, zamarzanie
wody, dotyczącymi życia zwierząt, roślin, ludzi w środowisku przyrodniczym,
korzystania z dóbr przyrody, np. grzybów, owoców, ziół;
Formy
pracy: a) zbiorowa b) indywidualna
Metody pracy: (wg. Cz. Kupisiewicz)
Metody pracy: (wg. Cz. Kupisiewicz)
a) oparte na słowie: pogadanka, wiersz
b) oparte na obserwacji i pomiarze: pokaz
c) oparte na działalności praktycznej: metoda zajęć
praktycznych (ekspresyjna)
Wprowadzenie
Do sali wchodzi
Pani Wiosna (przebrany nauczyciel) inscenizując wiersz
"Pani Wiosna" wiersz zostanie opublikowany w miesiącu maju/ czerwcu gdyż bierze udział w konkursie poetyckim
Nauczyciel zadaje
dzieciom pytania na temat wiersza
·
Co
przyniosła Pani Wiosna?
·
Kto
budzi się z zimowego snu?
·
Kto
przylatuje z ciepłych krajów?
Nauczyciel
podsumowuje wiedzę dzieci o wiośnie zwracając uwagę na szanowanie Polskiej
przyrody
Zabawa muzyczno – ruchowa
Nauczyciel pyta
dzieci czy znają piosenkę o motylku. Dzieci odpowiadają, że tak i śpiewają
razem z panią Wiosną piosenkę „Fly fly a butterfly”, którą poznały już
wcześniej
link do piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=jflZseWtmyI
link do piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=jflZseWtmyI
Kolorowanka chmury i deszcz
Nauczyciel pokazuje
dzieciom, że jest smutny gdyż nie wszyscy wiedzą o nadejściu wiosny po czym
pyta dzieci czy pomogą mu poinformować wszystkich, że nadeszła wiosna.
Dzieci się zgadzają
i otrzymują do pokolorowania zgodnie z instrukcją kolorowankę
Wręczenia kwiatów – zakończenie
Wspólny spacer po
przedszkolu z emblematami wiosny oraz w przebraniach - wręczenie pracownikom kwiatów poprzez
prezentację rymowanki
„Przyszła pani
wiosna i kwiaty przyniosła”
czwartek, 14 marca 2019
Ptaki egzotyczne
W dniu 13. 03. 19 odbył się kolejny Puchatkowy wieczór edukacyjno - bajkowy realizowany w ramach programu przyrodniczego "Z Kubusiem Puchatkiem poznaję przyrodę". Tym razem tematem wieczoru były ptaki egzotyczne.
Z tej okazji gościliśmy członków stworzyszenia papug egzotycznych "Amazonka" http://amazonka.rybnik.pl/ , którzy nie tylko przywieźli ze sobą papugi egzotyczne, które mogliśmy zobaczyć ale również przekazali nam ciekawą wiedzę na ich temat. Prezesowi panu Eugeniuszowi i jego koledze serdecznie dziękujemy za wizytę i dzielenie się z nami swoim doświadczeniem w hodowli ptaków, jak również wiedzą na ich temat.
pamiątkowe zdjęcie grupowe
Z tej okazji gościliśmy członków stworzyszenia papug egzotycznych "Amazonka" http://amazonka.rybnik.pl/ , którzy nie tylko przywieźli ze sobą papugi egzotyczne, które mogliśmy zobaczyć ale również przekazali nam ciekawą wiedzę na ich temat. Prezesowi panu Eugeniuszowi i jego koledze serdecznie dziękujemy za wizytę i dzielenie się z nami swoim doświadczeniem w hodowli ptaków, jak również wiedzą na ich temat.
zabawa ruchowa "Papuga kolorowa"
pamiątkowe zdjęcie grupowe
środa, 13 marca 2019
Gra edukacyjna
Gra edukacyjna / pomoce dydaktyczne
Grę można wykorzystać jako grę przyrodniczą, matematyczną, logopedyczną czy też do nauki jęz. angielskiego.
Zalety gry
Potrzebne materiały do stworzenia gry:
wersja do nauki jęz. angielskiego - utrwalenie słownictwa zw. z mieszkańcami pól i łąk
Dziecko rzuca kostką i liczy ile wyrzuciło kropek następnie szuka biedronki z taką samą ilością kropek. Otwiera zakrętkę i nazywa owada, który jest tam ukryty. U starszych dzieci można wprowadzić jeszcze zagadkę o ile znają już słownictwo.
Gra ćwiczy umiejętność liczenia oraz słownictwo zw. z owadami czy zwierzętami mieszkającymi na łące lub na polu.
2. Pszczółki ( gra sensomotoryczna, logopedyczna) - dzieci rzucają kostką patrzą ile wyrzuciły i szukają odp. numeru na pszczółkach. Następnie odkręcają i sprawdzają co pszczółka przyniosła do ula. W zabawach logopedycznych dzieci nazywają co to jest, powtarzają za panią słownictwo.
Grę można wykorzystać jako grę przyrodniczą, matematyczną, logopedyczną czy też do nauki jęz. angielskiego.
Zalety gry
- pozwala w ciekawy sposób utrwalić wiedzę, słownictwo itp.
- rozbudza ciekawość
- wpływa na skupienie uwagi u dzieci
- ćw. motorykę małą dziecka
- rozwija kompetencje matematyczne
- mało kosztowna w zrobieniu
Przyjaciele biedronki
( przykład po odkręceniu nakrętki - kto jest przyjacielem biedronki)
Pszczółki
( przykład po odkręceniu nakrętki - co pszczółki przyniosły ze sobą)
Potrzebne materiały do stworzenia gry:
- duże nakrętki ki wraz z wieczkami
- karton
- farba, marker
- elementy do gry
- kostka
wersja do nauki jęz. angielskiego - utrwalenie słownictwa zw. z mieszkańcami pól i łąk
Dziecko rzuca kostką i liczy ile wyrzuciło kropek następnie szuka biedronki z taką samą ilością kropek. Otwiera zakrętkę i nazywa owada, który jest tam ukryty. U starszych dzieci można wprowadzić jeszcze zagadkę o ile znają już słownictwo.
Gra ćwiczy umiejętność liczenia oraz słownictwo zw. z owadami czy zwierzętami mieszkającymi na łące lub na polu.
2. Pszczółki ( gra sensomotoryczna, logopedyczna) - dzieci rzucają kostką patrzą ile wyrzuciły i szukają odp. numeru na pszczółkach. Następnie odkręcają i sprawdzają co pszczółka przyniosła do ula. W zabawach logopedycznych dzieci nazywają co to jest, powtarzają za panią słownictwo.
wtorek, 5 marca 2019
Warsztaty dla nauczycieli
Przedszkole nr 41 w Rybniku
ul.
Chabrowa 11 44-210 Rybnik tel.: 32 424 08 65
serdecznie zaprasza nauczycieli
wychowania
przedszkolnego na bezpłatne szkolenie seminaryjno – warsztatowe
pt. „ Dzieci i
ich role czyli skutki deprywacji potrzeb u dzieci, młodzieży i dorosłych”
Prowadzone w ramach warsztatów koleżeńskich
Program
1.
Część
teoretyczna szkolenia warsztatowo –
seminaryjnego
2.
Część
praktyczna – gry i zabawy rozładowujące napięcie (agresję, złość)
3.
Dyskusja
na temat własnych doświadczeń uczestników
Termin: 28.03.2019 godzina 17.00
Przewidywany czas trwania: 2 godziny
Koszt: bezpłatne
Zapisy: obowiązuje zgłoszenie, w którym należy
podać imię i nazwisko uczestnika oraz nr. przedszkola w jakim zgłaszająca się
osoba pracuje. Zapisy na agnieszka.chudzik@op.pl Ilość osób
ograniczona - 20 max.
Uczestników
prosimy o ubranie wygodnego stroju ze względu na udział w zabawach
Uczestnicy
otrzymają zaświadczenia o ukończeniu warsztatów szkoleniowych opatrzone
pieczątką Przedszkola nr 41 w Rybniku.
Szkolenie prowadzi:
mgr
Agnieszka Chudzik
- pedagog, pracownik
socjalny, nauczyciel przedszkolny, socjoterapeutka, trener treningu
psychologicznego. Autorka artykułów z zakresu wychowania oraz profilaktyki w
kwartalniku "Antidotum - profilaktyka, wychowanie, zdrowie.
Absolwentka licznych szkoleń pychoedukacyjnych oraz pedagogicznych. Posiada bogate doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą
pracując jako: terapeuta, nauczyciel, pedagog, socjoterapeuta.
mgr Monika Kustra -
Polak - pedagog,
animator społeczno-kulturalny, pracownik socjalny, nauczyciel akademicki,
kurator społeczny ds. rodzinnych i nieletnich, trener treningu
psychologicznego, trener przy wielu projektach unijnych. Absolwentka licznych
szkoleń trenerskich, specjalista w zakresie szkoleń z zakresu psychoedukacyjnej
pracy z grupą, arteterapii oraz rozwoju osobistego. Doświadczony praktyk w
pracy z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego
Wieku oraz rodzinami wieloproblemowymi.
Subskrybuj:
Posty (Atom)