SCHEMAT SCENARIUSZA ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
CZĘŚĆ OGÓLNA
Szkoła / Placówka
Grupa: chłopiec 6 – lat
– szereg szumiący
Data:.
Nr zajęć:
Autor: Agnieszka Chudzik
Temat zajęć: „Szymon wyrusza na
wakacje nad morze ”
Cele
kształcenia – wymagania ogólne:
1.
Usprawnianie narządów mowy.
2.
Utrwalanie
prawidłowej wymowy głoski [sz] w sylabach otwartych i zamkniętych
3.
Stymulacja mechanizmów lewopółkulowych –
sekwencje
4.
Usprawnianie percepcji i pamięci wzrokowej
5.
Usprawnienie motoryki małej.
6.
Usprawnienie aparatu oddechowego
7.
Kształtowanie pojęć matematycznych
Treści
nauczania – wymagania szczegółowe:
Wiadomości:
1.
Wie, jak wykonać prawidłowo ćwiczenia buzi i
narządów mowy.
2.
Wie, jak prawidłowo wymawiać głoskę [sz]
3.
Wie, jak ułożyć muszle
4.
Wie, gdzie leżą te same logotomy
5.
Wie, jak wyglądają te same liście i odnajduje je
6.
Wie, w jaki sposób wykonać ćwiczenia oddechowe
7.
Rozróżnia kolory
Umiejętności:
1. Poprawnie wykonuje ćwiczenia buzi
i narządów mowy.
2. Poprawnie wymawia głoskę [sz]
3. Poprawnie układa muszle zgodnie z
poleceniem
4. Poprawnie koloruje logotomy
5. Poprawnie dobieramy pary liści
6. Poprawnie robi wdech nosem
7. Poprawnie koloruje lody według
kodu
Formy
organizacji zajęć:
indywidualna
Metody
i techniki dydaktyczne
logopedyczne
·
Ćwiczenia
usprawniające motorykę narządów mowy.
·
Ćwiczenia
wzrokowe.
·
Ćwiczenia
oddechowe.
·
Ćwiczenia
stymulujące lewą półkulę
Inne:
Metoda
pedagogiki zabawy – metoda aktywizująca.
Środki
i pomoce dydaktyczne: karty pracy własnego autorstwa oraz karty
pracy z książek autorskich, kostka do gry, pionki, ilustracja morza, papierowe
muszelki, kredki.
Literatura:
1. Ilustracje muszli do ćwiczeń http://www.meddybemps.com/shells/bw01.html
2. M. Czarnecka – Zreda, H. Strojewska „Zabawy logopedyczne dla przedszkolaków” wyd. Raabe, Warszawa 2012
3. J. Mikulska „Logotomy z głoskami szeregu szumiącego sz,cz, Kraków 2013 wyd. WIR
4. B. Senkowska „Sylaby, słowa, wyrazy. Ćwiczenia artykulacyjne. Szereg szumiący , zeszyt 1, Wydawnictwo Edukacyjne, 2012r.
CZĘŚĆ
SZCZEGÓŁÓWA
Przebieg lekcji / zajęć:
1.
Wprowadzenie - piosenka powitalna,
informująca o celu podróży – tematyce zajęć.
Hej ho żagle wstaw ciągnij linę i
się baw
Hej ho śmiało steruj statkiem,
który jest z papieru
Zadanie
nr 1 „Przygotowania do podróży”
Ćwiczenia buzi i języka
1.
Cmokanie
2.
Buziaczki
3.
Nadmuchiwanie
policzków
4.
Kląskanie
5.
Oblizywanie
warg
Zadanie 2. Lokomotywa
Szymon wyjeżdża nad morze
pociągiem. Lokomotywa wydaje różne dźwięki.
Postaraj się prawidłowo
wymówić za prowadzącym sylaby zapisane na dymkach. Poszukaj takich samych sylab
i pokoloruj je tym samym kolorem.
Zadanie 3 Zbieramy muszle „Ćwiczenia oddechowe”
Kiedy Szymon dojechał na
miejsce pierwszą rzeczą, którą chciał
zobaczyć było morze i muszelki.
Powtórz za prowadzącym
sylaby, które znajdują się na muszelkach a następnie za pomocą słomki przenieś
je na ilustrację morza
Następnie ułóż muszle według
proponowanej przez prowadzącego sekwencji – dziecko układa muszle według
sekwencji.
Sza, sze, szo, szy
Zadanie 4 Oglądamy statki. Szymon uwielbia statki. Postanowił zatem, że popłynie
w rejs statkiem. Miał jednak bardzo trudny wybór gdyż statki były różnego
rodzaju i nie mógł się zdecydować.
Powtórz za prowadzącym nazwy
statków a następnie wybierz swój ulubiony i pokoloruj .
Zadanie 5. Idziemy na lody. Po rejsie Szymon postanowił
iść na lody
Pokoloruj rysunek lodów
według kodu – wskazanych kolorów a następnie wypowiedz po kolei z jakich sylab
składają się poszczególne części .
Zadanie nr 6 Gramy na kocyku „Gra memory” lub „Gra z kostką”
Gra memory
1. Znajdź takie same liście i nazwij sylaby, które są na nich napisane
Gra z kostką
2. Rzuć kostką przesuń się o tyle pól ile wskazuje kostka rubika, nazwij sylaby.
ZAKOŃCZENIE
Podziękowanie za udział, wręczenie dyplomu.
ZADANIE
DOMOWE
Pamiątka
z wakacji „Kapelusz” – Szymon kupił sobie nad morzem kapelusz
Nazwij sylaby a
następnie pokoloruj kapelusze.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz