Scenariusz zajęć
„Dzień Pogody”
Miejsce: Przedszkole nr
41 Rybnik Data: 05.03.2020
Tematyka zajęć: Marcowe zabawy – „Dzień Pogody”
Autor: A. Chudzik
Cel główny:
Kształtowanie
umiejętności rozpoznawania zjawisk pogodowych w oparciu o zabawy dydaktyczne,
plastyczne oraz eksperymenty
Cele
szczegółowe:
·
Kształtowanie
umiejętności uważnego słuchania oraz
wypowiadania się
·
Kształtowanie
umiejętności estetycznego wykonania pracy
·
Rozwijanie
kreatywności oraz pomysłowości
·
Rozwijanie
zaciekawienia u dzieci
·
Ćwiczenie
spostrzegawczości
·
Umożliwienie
dzieciom przeżywania sukcesu poprzez pracę grupową
Obszar edukacyjny: IV:1, 3, 6,8
I 5 uczestniczy w zabawach ruchowych,
w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich;
wykonuje różne formy ruchu…
I 7 wykonuje czynności, takie jak:
sprzątanie, pakowanie, trzymanie przedmiotów jedną ręką i oburącz, małych
przedmiotów z wykorzystaniem odpowiednio ukształtowanych chwytów dłoni…
II 1 rozpoznaje i nazywa podstawowe
emocje, próbuje radzić sobie z ich przeżywaniem;
II 2 szanuje emocje swoje i innych
osób;
II 4 przedstawia
swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu;
III 9 komunikuje się z dziećmi i osobami
dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne; wyraża swoje
oczekiwania społeczne wobec innego dziecka, grupy.
IV 8 wykonuje
własne eksperymenty graficzne farbą, kredką, ołówkiem, mazakiem itp., tworzy
proste i złożone znaki, nadając im znaczenie, odkrywa w nich fragmenty
wybranych liter, cyfr, kreśli wybrane litery i cyfry na gładkiej kartce
papieru, wyjaśnia sposób powstania wykreślonych, narysowanych lub zapisanych
kształtów, przetwarza obraz ruchowy na graficzny i odwrotnie, samodzielnie
planuje ruch przed zapisaniem, np. znaku graficznego, litery i innych w
przestrzeni sieci kwadratowej lub liniatury, określa kierunki i miejsca na
kartce papieru;
Formy pracy: a) zbiorowa b) indywidualna
Metody pracy: (wg. Cz.
Kupisiewicz)
a) oparte na słowie: rozmowa,
wiersz
b) oparte na obserwacji i pomiarze:
pokaz,
c) oparte na działalności
praktycznej: metoda zajęć praktycznych (ekspresyjna)
Metody
aktywizujące: eksperyment
Pomoce
dydaktyczne:
worki na śmieci w kolorze niebieskim, elementy pogody wycięte z kolorowego
papieru, taśma klejąca, klej, butelki, wata, brokat, barwnik do tkanin
niebieski, strój pogodynki, płyta cd. z piosenką
1.Wprowadzenie
Nauczycielka wraz z dziećmi śpiewa
piosenkę – wyciszankę
„Budujemy ciszę, budujemy ciszę budujemy
z kloców ciszę”
Dzieci
wyciszają się, tworzą koło i siadają na dywan
2.
Przebieg zajęć
Nauczycielka
informuje dzieci, że na zajęciach spotkamy się z panią pogodynką. Po czym
przebiera się za pogodynkę i recytuje dzieciom wiersz „Pogoda „ J. Myślińskiej
Pogoda to
straszny łobuziak,
nie słucha,
kiedy ją proszę,
gdy mam ochotę
na słonko,
każe mi wkładać
kalosze.
A kiedy znowu
zapragnę
pojeździć sobie
na sankach,
ona roztapia
śnieg cały,
aż cieknie z
mego bałwanka.
Pogoda bywa
grymaśna,
ale też czasem
jest miła,
no i przynosi mi
słońce,
bym się na
dworze bawiła.
Po wysłuchaniu
nauczyciel zadaje kilka pytań dzieciom:
1.
O czym mówiła pogodynka ?
2.
Kto wie jaka
może być pogoda ?
- dzieci odpowiedziały
na pytania a nauczyciel krótko podsumowuje wiadomości na temat zjawisk
pogodowych po czy zaprasza dzieci do stworzenia stroju pogodynki.
3. Stworzenie
stroju pogodynki praca dwóch grup
a)
dzieci z gr. Kangurki zakładają
wcześniej zrobiony worek na śmieci w kolorze niebieskim z wyciętymi otworami na
głowę oraz ręce
b)
gr. maluchów - Kłapouszki przykleja na każdą osobę obrazki przedstawiające zjawiska
pogodowe
- po ozdobieniu strojów następuje pokaz mody
przy piosence Pada pada deszczyk pada oraz zdjęcie prezentowanych strojów
4. Eksperyment pogodowy
Każde dziecko
otrzymuje butelkę, do której wkłada watę, niebieski brokat oraz pioruny
zrobione z plastiku. Następnie nauczyciel wypełnia butelki wodą zabarwioną na
niebiesko oraz zabezpiecza zakrętkę przed wylaniem się wody.
5. Podsumowanie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz