Konspekt
zajęć otwartych z okazji Dnia Mamy
Temat: Kształtowanie umiejętności liczenia w oparciu o zabawy muzyczno – ruchowe przy udziale rodziców
Miejsce:
Data:15.05.2019
opracowanie i
prowadzenie: mgr Agnieszka Chudzik
Cel główny:
Kształtowanie
umiejętności liczenia
Wspólne spędzenie przez
dziecko czasu z rodzicami
Cele ogólne
-
kształtowanie umiejętności uważnego słuchania oraz spostrzegania
-
kształtowanie umiejętności liczenia
- rozpoznawanie zwierząt i owadów żyjących na łące
- rozwijanie aktywności
muzyczno – ruchowej
- rozwijanie motoryki
małej
Cele
operacyjne:
- rozwiązuje
zagadki
- potrafi liczyć do 3 -4
- wie, jakie zwierzęta i
owady żyją na łące
- bierze udział zabawach
muzyczno- ruchowych z rodzicem
- wzmacnianie więzi z
rodzicem
- zna kolory
- zna pojęcia wysoko – nisko
Formy pracy: grupowa,
zbiorowa
Metody
pracy: (wg. Cz.
Kupisiewicz)
a) oparte
na słowie: wiersz, opowieść
b) oparte
na obserwacji i pomiarze: pokaz
c) oparte
na działalności praktycznej: metoda zajęć praktycznych (ekspresyjna)
d) Metody
praktyczne wg. Okoń: ćwiczebna, realizacji zadań
Pomoce: obrazki mieszkańców łąki, kleje, bibuła,
mazaki, 4 pudełka
Płyty z piosenkami: „jesteśmy
żaby” aby, „Biedroneczka”, „Pszczółka Maja”, Wiatrak matematyczny,
Przebieg zajęć:
Nauczyciel zaprasza dzieci i rodziców na łąkę ( na dywan) po czym
informuje ich, że dzisiaj odwiedzimy łąkę, zobaczymy oraz policzymy ich
mieszkańców
ZADANIE 1
„Biedronka”
a) Rozwiązanie
zagadki
Wysyłają ją do nieba,
po kawałek chleba.
po kawałek chleba.
b) liczenie
kropek na sukience biedronki ( biedronka znajdowała się w kopercie)
c) Piosenka: Biedroneczko
1)
Opcja 1 – zabawy ruchowo
– naśladowcze w kole
2)
Opcja 2 z wiatrakiem
Podczas zabawy przy muzyce nauczyciel wybieram 2 rodziców i 2
dzieci, które fruwają sobie ale na
refren szybko stoją na czerwonej szarfie i skaczą
ZADANIE NR 2 „Żaby”.
a)
Zagadka
Skaczą po łące,
pływają w wodzie,
żyją z bocianem w ciągłej niezgodzie.
żyją z bocianem w ciągłej niezgodzie.
b)
Liczenie
żab
c)
Piosenka
ruchowo – naśladowcza : "Jesteśmy żaby aby"
Podczas
zabawy przy muzyce nauczyciel wybiera 3 rodziców z ich dziećmi. Osoby te
spacerują sobie po szarfach podczas śpiewania piosenki. Na hasło i się chowamy
gdzie jest bociek szybko szukają szarfy koloru zielonego i siadają na niej
ZADANIE NR 3 „Motyle”
a)
Zagadka:
On, kiedy tylko budzi się słońce
z kwiatka na kwiatek lata po łące,
by wszystkich, którzy są w okolicy
barwą skrzydełek swoich zachwycić
z kwiatka na kwiatek lata po łące,
by wszystkich, którzy są w okolicy
barwą skrzydełek swoich zachwycić
b)
Liczenie motyli
c)
Piosenka: "Fly Fly Fly a
butterfly"
ZADANIE NR 4 . Pszczoła
a)
Zagadka
Latem krążę, ile sił,
zbieram z kwiatów złoty pył.
b) liczenie pszczół
c) Piosenka: "Pszczółka Maja
Zabawa muzyczno – ruchowa w kole
Podsumowanie:
Gra przy muzyce
a)
Nauczyciel przekazuje w
kole pogniecioną kartkę, która przekazywana jest z rąk do rąk w trakcie muzyki
gdy muzyka ucichnie osoba, która trzyma kartkę otwiera ją i pokazuje całej
grupie. Dzieci mówią co jest na kartce oraz ile ich tego jest
b) Nauczyciel zadaje pytania dzieciom
- jakie owady żyły na łące i ile ich było
Część
2
Tworzenie
wspólnej pracy plastycznej z rodzicami
„Łąka w maju -
Ćw. grafomotoryczne połączone z wyklejaniem kuleczek
z bibuły kwiatów
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz