SCHEMAT SCENARIUSZA ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
CZĘŚĆ OGÓLNA
Szkoła / Placówka
Dziecko: 6 – lat dziecko z Afazją
Data
Nr zajęć:
Autor: Agnieszka Chudzik
Temat zajęć: Zbliżają się wakacje
Cele
kształcenia – wymagania ogólne:
1.
Usprawnianie narządów mowy – mięśnia okrężnego warg.
2. Kształtowanie rozumienia poleceń
prostych i złożonych.
3. Kształtowanie pojęć
przestrzennych
4.
Usprawnienie spoczynkowego toru oddechowego nosem.
5.
Usprawnianie analizatora wzrokowego i słuchowego.
6.
Rozwijanie słownika czynnego
7.
Usprawnienie motoryki małej.
Treści
nauczania – wymagania szczegółowe:
Wiadomości:
1.
Wie, jak poprawnie trzymać szpatułkę i słomkę w ustach
2.
Zna mieszkańców oceanu
3.
Wie, ile kropek znajduje się na kostce
4.
Wie, co mówi do niego osoba prowadząca.
5.
Wie, jak zrobić wdech i wydech
6.
Zna pojęcia na, pod, obok, w, za.
7.
Wie, jak wykonywać zlecone ćwiczenie.
8.
Wie, jaki dźwięk wydają morze, kukułka, deszcz itp
Umiejętności:
1. Potrafi trzymać ustami szpatułkę
i słomkę.
2.
Potrafi policzyć kropki oraz odkręcić zakrętkę.
3.
Rozwiązuje zagadki.
4. Uważnie słucha poleceń prowadzącego.
5.
Prawidłowo wykonuje ćwiczenia.
6.
Robi wdech nosem przy zamkniętych ustach a wydech
ustami.
7.
Prawidłowo przykleja elementy na kartkę
8.
Rozpoznaje dźwięki i nazywa je
Formy
organizacji zajęć:
indywidualna
Metody
i techniki dydaktyczne
logopedyczne
·
Ćwiczenia
usprawniające motorykę narządów mowy - mięsień okrężny warg.
·
Ćwiczenia
oddechowe
·
Ćwiczenia
wzrokowo – słuchowe
·
Elementy
metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej
·
Stymulacja
mechanizmów lewopółkulowych według Metody Krakowskiej
Inne:
Metoda
pedagogiki zabawy – metoda aktywizująca.
Środki
i pomoce dydaktyczne: kostka go gry, gra własnego autorstwa, szpatułki
logopedyczne, słomka, dźwięki mp3, magnetofon, ilustracje rekinów, ryb,
muszelek, kukułki, mewy, osób chlapiących się, teksty zagadek, tekst piosenki
„Hej ho żagle staw”
Korelacja
z obszarami edukacji szkolnej:
obszary z Podstawy Programowej Wychowania
Przedszkolnego.
IV.7 eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami
i ruchem
III.9
komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi
IV.1
wyraża swoje rozumienie świata
I.5
uczestniczy w zabawach ruchowych
III.4.używa
zwrotów grzecznościowych
III.8
obdarza uwagą dzieci i dorosłych
IV.5
odpowiada na pytania
IV.
15 przelicza elementy
Literatura/ materiały dydaktyczne wykorzystane do
opracowania scenariusza:
1.
D.
Pluta Wojciechowska „ Dyslalia obwodowa. Diagnoza i terapia logopedyczna
wybranych form zaburzeń”. Bytom 2019, wyd. Ergo – Sum.
2.
Karty
logopedyczne od Logolab autorstwa M.
Czuchraj – Kupisz.
3.
Zagadki:
http://rodzice.net/news/zagadki-dla-dzieci/lato.php
CZĘŚĆ SZCZEGÓŁÓWA
Przebieg lekcji / zajęć:
1.
Wprowadzenie - piosenka
powitalna: Zabawa muzyczno – ruchowa z
pokazywaniem
Prowadzący
prezentuje zabawę dziecko naśladuje ruchy rąk
Hej ho żagle staw ciągnij linę i się baw
Hej ho śmiało steruj statkiem, który jest z papieru
2.Ćwiczenia mięśnia okrężnego warg według D. Pluty Wojciechowskiej
·
Cmokanie wargami.
·
Przekładanie dolnej wargi na górną i odwrotnie.
·
Ćwiczenia z szpatułką – ustawienie szpatułki między wargami. Zadaniem
dziecka jest dociśnięcie szpatułki tak, aby stawiały opór gdy osoba prowadząca
będzie chciała go wyciągnąć.
·
Utrzymywanie wargami szpatułki
3. „
Nad morzem” – gra logopedyczna z liczeniem oraz rozwiązywaniem zagadek.
Chłopiec rzuca kostką
do gry, liczy ile oczek wyrzucił a następnie wyszukuje tyle samo oczek na
zakrętce. Prowadzący czyta zagadkę a dziecko odgaduje ją, po czym odkręca zakrętkę i sprawdza czy dobrze
rozwiązało zagadkę. Na koniec zagadek prowadzący przedstawia temat – Wakacje
nad morzem
Morze
Może być
niebieskie, szare lub zielone.
Bywa spokojne lub bardzo wzburzone.
Kiedy jego brzegiem ludzie spacerują,
jego małe fale stopy ich całują.
Bursztyny
Zbierane na
plaży
brązowe kamyki.
Pięknie zdobią nam pierścionki
albo naszyjniki.
Koło
ratunkowe
Jest lekkie okrągłe
i do nadmuchania.
Przyda się każdemu
w nauce pływania.
Jaki ptak kolorowy,
uczy się ludzkiej mowy?
Gdy do ucha ją
przyłożę,
morza szum powróci do mnie.
W tej skorupce, małe morze,
lato może nam przypomnieć.
Krab
Pancerz go chroni z
każdej strony
i tak, jak jego kuzyn rak.
Jest w ostre szczypce uzbrojony,
lecz chodzi bokiem, a nie wspak.
Źródło zagadek: http://rodzice.net/news/zagadki-dla-dzieci/lato.php
4.Wyprawa po skarb
piracki – ćwiczenia oddechowe
Pirat wyruszył po skarb lecz natrafił na wiele rekinów
Zadanie dla dziecka : Przenieś za pomocą słomki rekiny w
odpowiednie miejsce.
5.
„Skarby z bursztynu” - układanie sekwencji 3 elementowych – rekin
, muszla, ryba
Piraci znaleźli kilka skarbów i postanowili je posegregować według
pewnej kolejności. Prowadzący pokazuje w jaki sposób ułożone są skarby i prosi
aby dziecko dokończyło układać pozostałe skarby.
6.
Dźwięki w muszlach -
ćwiczenia słuchowe z mp3
Na podłodze leżą
ilustracje, zadaniem dziecka jest wysłuchanie dźwięków i wskazane ilustracji do
której dźwięk będzie pasował. Następnie
dziecko wskazuje, który dźwięk/ obrazek pasuje do morza a który nie.
a)
Chlapanie
b)
Ostrze noża / szabli pirata
c)
Zegar z kukułką
d)
Morze
e)
Mewa
7.
Mapa piratów –
ćwiczenia kształtujące pojęcia przestrzenne na, pod, obok
Na dole kartki przyklej pirata
Na środku kartki przyklej palmę
Pod palmą przyklej muszle
Nad palmą przyklej papugę
Obok pirata przyklej drugiego pirata
W kopercie umieść naklejkę skarbu.
8.
ZAKOŃCZENIE – wręczenie chłopcu
nagrody w postaci naklejki